روش های افزایش خلاقیت در کودکان

5 روش تقویت خلاقیت در کودکان

خلاقیت در کودکان بر خلاف تصور عمومی، اکتسابی است و به تدریج به وجود می‌آید. اما معمولا کودکان هر چه بزرگتر می‌شوند خلاقیت در آنها سرکوب می‌شود، زیرا آنها یاد می‌گیرند که خلاقیت خود را نادیده گرفته و از قوانین و آنچه برای آنان تعریف می‌شود پیروی کنند. طبق تحقیقاتی که در یکی از موسسات آمرکایی روی تعدادی از کودکان صورت گرفته، کودکانی که در سن 5 سالگی خلاقیتشان بالاتر از 70 درصد بوده در سن 11 سالگی خلاقیتشان به کمتر از 10 درصد کاهش یافته بود. حال برای جلوگیری از سرکوب خلاقیت در کودکان و بلکه برای رشد و تقویت آن در کودکان چه کار باید کرد؟ در ادامه روش‌هایی را به شما توصیه می‌کنم که باعث افزایش خلاقیت در کودکان می‌شود.

1) از کودکان بخواهید داستان تعریف کنند

پرورش خلاقیت در کودکان با تعریف کردن داستان های ساختگی آنها

تعریف کردن داستان‌ نیاز به بازیابی اطلاعات، مرور خاطرات، مقایسه، ایده‌پردازی و ایجاد ارتباط بین اطلاعات دارد. شما می‌توانید بعد از ارائه‌ی توضیحاتی مختصر، به کودک اجازه بدهید خودش داستانها  یا سناریوهای خیالی متفاوتی بسازد. بگذارید خیالات او پروبال بگیرند. شما می‌توانید از کودکان بخواهید تجسم کنند که به فردی بزرگسال یا حتی موجودی خیالی تبدیل شده اند که خودشان آن را انتخاب کرده‌اند. حال از آنها بخواهید تا برای شما توضیح دهند که در این قالب جدید، چگونه رفتار خواهند کرد.

2) فضایی برای انجام کارهای خلاقانه فراهم کنید

فضای خاصی در اختیار کودکان قرار دهید تا در آنجا بتوانند شلوغ‌کاری کنند و شما نیز دیگر مشکلی با به‌هم‌ریختگی ناشی از کارهای خلاقانه‌ی آنها نداشته باشید. نیازی نیست که این فضا یک اتاق بازی تجملی باشد. بلکه می‌تواند گوشه‌ای از بالکن، زیرزمین، پارکینگ یا اتاق خودشان باشد که در آن جعبه‌ی لباس‌های قدیمی را قرار می‌دهید تا بتوانند با آن در نقش‌های متفاوتی بازی کنند. مهم این است که بچه‌ها احساس کنند در این فضا کنترل به دست آنهاست و محدودیتی در انجام کارهایشان از بابت رعایت نظم و ترتیب در آن محل ندارند.

کودکان باید بتوانند آزادانه در فضایی مناسب بازی کنند

این فضا بسیار برای رشد خلاقیت در کودکان مناسب و موثر است، همان طور که خودمان در دوران کودکی معمولا فضایی مانند حیاط، باغچه یا زیرزمین در اختیار داشتیم و کارهای خلاقانه خود را در آن محل انجام می‌دادیم. اما متاسفانه امروزه به دلیل روند رو به رشد آپارتمان نشینی، اکثر خانواده‌ها از داشتن فضاهایی که در گذشته به سهولت در اختیار کودکان بود، محروم هستند. اما به هر حال باید تلاش کنیم تا حتما چنین فضایی را برای ارتقاء خلاقیت در کودکان‌ ایجاد کنیم حتی اگر با قراردادن و پهن کردن زیراندازی در گوشه‌ای از اتاق کودکان باشد.

3) با طوفان فکری خلاقیت در کودکان را افزایش دهید

هنگامی که می‌خواهید تصمیمی بگیرید و یا مساله‌ای را حل کنید، از همه اعضای خانواده و کودکان نظر خواهی کنید. این کار علاوه بر بالا بردن اعتماد به نفس کودکان، باعث شروع شدن فعالیت ذهنی آنان می‌شود اما این کافی نیست، چون ممکن است کودکان بلافاصله نظر خود را ببان کنند یا راه‌حلی ارائه دهند و این طوفان فکری نیست. نکته مهم برای پرورش خلاقیت در کودکان از حالا به بعد اتفاق می‌افتد که شما از آنها می‌خواهید تا نظرات و راه‌حل‌های دیگری ارائه دهند و هر چه بتوانند راه‌حل‌های بیشتری ارائه کنند، بهتر است. پس از اینکه مدتی صبر کردید و راه دیگری به ذهن کودکان نرسید، می‌توانید خودتان راه‌حل‌های جدیدی ارائه کنید که به ذهن آنها نرسیده است.

سوال از روش های گوناگون حل یک مساله خلاقیت در کودکان را افزایش می‌دهد

به عنوان مثال اگر برای گشت و گذار بیرون از خانه رفته‌اید از کودکان بخواهید تا برای یافتن جای مناسب برای نشستن و استراحت نظر دهند البته شما مجبور به اجرای آن نیستید اما آن را به عنوان یک گزینه می‌شنوید و بررسی می‌کنید که به چه دلیل نظر مناسب یا نامناسبی ارائه شده است. یا اگر می‌خواهید وسیله‌ای را در منزل جابجا کنید از آنها بخواهید تا برای روش انجام این جابجایی و یا مکان انتقال وسیله نظرات خود را بگویند و این نظرات را بررسی نموده و مناسب‌ترین گزینه را اجرا نمایید.

4) کودکان را به کاربردهای متفاوت وسایل تشویق کنید

فرزندان خود را به کاربردهای متفاوت وسایل تشویق کنید

روش دیگر برای افزایش خلاقیت در کودکان آن است که از آنان بخواهید تا با اسباب بازی های خود یا با سایر وسایل بی‌خطر، بازی‌های متفاوتی انجام دهند که کاربرد اصلی آن وسایل نیست. در این حالت کودکان با استفاده از خلاقیت‌ خود به کاربردهای جدیدی برای ابزارها فکر می‌کنند. می‌توانید تعدادی وسایل بی‌ربط به کودک بدهید و از او بخواهید با ترکیب آنها وسیله‌ای دیگر بسازد. یا یک وسیله به او بدهید و از او بخواهید کاربرد جدیدی برای آن پیدا کند. مثلا به تعدادی بچه‌ی شش‌ساله تعدادی کمربند داده شد. بعضی از آنها از این کمربندها به‌عنوان کمربند پرواز استفاده کردند، برخی هم تجسم کردند که این کمربندها مارهایی هستند که روی زمین در حال حرکت هستند.

5) برای رشد خلاقیت در کودکان از آنها بخواهید تا نقاشی کنند

نقاشی کردن می‌تواند به افراد حس آرامش داده و در پرورش فکر موثر باشد

نقاشی کردن علاوه بر ایجاد حس آرامش در کودکان باعث پرورش خلاقیت آنها نیز می‌شود. البته اگر آنان آزادانه و بدون اعمال نظر از سوی والدین این کار را انجام دهند. بسیاری از سرگرمی‌های کودکان اگر بدون دخالت بزرگسالان انجام می‌شود باعث رشد قدرت خلاقیت در کودکان می‌شود. محدودیت‌های بیرونی اعمال شده به کودکان، مانند مجبور کردن آنها برای رنگ‌آمیزی درون خطوط  و یا استفاده صرف از مدل‌های رنگ آمیزی می‌تواند انعطاف‌پذیری تفکرشان را کاهش دهد. در یک مطالعه مشخص شد تنها با نمایش نحوه‌ی کنار هم قرار دادن اجزای یک مدل، روش‌های خلاقانه‌ای که به ذهن کودکان می‌رسد کاهش پیدا می‌کند.

 

شما برای افزایش خلاقیت در کودکان خود از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 1 =