چگونه دعوای فرزندان را کنترل کنیم

چگونه دعوای فرزندان را کنترل کنیم

دعوای فرزندان برای اغلب خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند، آشنا است. حتی صبورترین و با تدبیرترین والدین نیز گاهی از این دعواها خسته می‌شوند. برای جلوگیری از دعوای فرزندان خود به دنبال راه حل می‌گردند. اگر با اندیشه پیشرفت همراه باشید با ۷ راهکاری که می‌تواند به کنترل دعوای فرزندان کمک کند، آشنا خواهید شد.

۱. علت دعوای فرزندان را پیدا کنید

کودکان به دلایل مختلفی با هم مشاجره می‌کنند. ابتدا فرزندانتان را آرام کنید سپس از آنها بخواهید در مورد علت دعوایشان برای شما توضیح دهند. سعی کنید با کمک فرزندان خود راه‌حلی برای مشکل‌شان پیدا کنید. مثلا اگر بر سر نوبت دعوا شده است خودتان بازی را نوبتی کنید و در صورت رعایت نوبت آنها را تشویق کنید. به فرزندان خود بگویید اگر نوبت را رعایت نکنند، مانع بازی آنها خواهید شد.

۲. صلح کودکان را تحسین و تشویق کنید

صلح کودکان را تحسین و تشویق کنید

بسیاری از اوقات وقتی بچه ها مدتی را ساکت و بی دردسر با هم بازی می‌کنند، والدین متوجه این امر نمی‌شوند. اما به محض بروز اختلاف بین بچه ها سریع متوجه شده و آنها را تنبیه و سرزنش می‌کنند. بنابراین وقتی که بچه‌ها به خوبی و بدون مشکل در کنار هم بازی و فعالیت می‌کنند، نشان بدهید که از این وضعیت خوشحال هستید. طوری رفتار کنید که بفهمند از اینکه با هم خوب هستند و دعوا نمی‌کنند، خوشتان آمده است.

۳. برای فرزندانتان برنامه‌ریزی کنید

گاهی با یک برنامه‌ریزی ساده می‌توانید مانع دعوای فرزندان شوید. بچه‌ها باید از صبح که بیدار می‌شوند بدانند که قرار است چه کارهایی انجام دهند و برنامه آن روزشان چیست. شما به عنوان پدر یا مادر می‌بایست طوری برنامه ریزی کنید که زمان بیکاری فرزندانتان کم باشد. ساعت فراغت آنها را با سرگرمی‌ و بازی‌های مناسب پر کنید تا بیکاری آنها موجب بروز اختلاف و دعوا نشود.

۴. با تقسیم وظایف مانع بروز دعوای فرزندان شوید

با تقسیم وظایف مانع بروز دعوای فرزندان شوید

تقسیم وظایف یکی دیگر از راه‌های کنترل و مدیریت دعوای فرزندان است. مثلا اگر دعوا به علت انجام وظایف در خانه است، با یک برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح، وظایف هر کدام از آنها را واضح و دقیق و روشن بیان نمایید تا اینکه جایی برای دعوا و مشاجره یا در رفتن از انجام کار پیش نیاید.

۵. برای کاهش دعوای فرزندان محیط خانه را ‌آرام کنید

گاهی اوقات کودکان خشم درونی خود را در مدرسه، مهدکودک و با خواهر یا برادر خود نشان می‌دهند که به این عمل جابجایی می‌گویند. یعنی به دلیل تنش‌ها و دعواهایی که در خانه وجود دارد و کودک نمی‌تواند ناراحتی خود را از وضع موجود در خانه نشان دهد، این حالت را در جای دیگر و به شکل پرخاشگری و ناسازگاری نشان می‌دهد.

اگر شما پدر و مادری عصبانی و پرخاشگر هستید که در حضور بچه‌ها با هم دعوا می‌کنید و یا به یکدیگر توهین می‌کنید، ناسزا می‌گویید یا وسیله‌ای را به سمت یکدیگر پرتاب می‌کنید، نمی‌توانید از فرزند خود بخواهید که رفتار متفاوتی داشته باشد. بنابراین برای کاهش دعوای فرزندان سعی کنید محیط خانه را امن و آرام نگه دارید.

۶. روحیه انعطاف‌پذیری را در فرزندانتان تقویت کنید

بسیاری از کودکان به دلیل نداشتن مهارت‌های اجتماعی و یا الگوبرداری‌ نامناسب، شخصیتی مستبدانه و مخالف پیدا می‌کنند. همیشه می‌خواهند عقاید خود را به دیگران القاء کنند. گاهی دعوای فرزندان نیز به همین دلیل است که هر یک از آنها می‌خواهد حرف خود را به کرسی بنشاند.

روحیه انعطاف‌پذیری را در فرزندانتان تقویت کنید

در حالی که کودکان باید یاد بگیرند که همیشه حق با آنها نیست و ممکن است علایق و خواسته‌های دیگران با آنها متفاوت باشد. تقویت روحیه انعطاف‌پذیری در کودکان سبب می‌شود همراهی و هماهنگی آنها با جمع بیشتر شود و در نتیجه کمتر با یکدیگر دعوا کنند.

۷. متناسب با موقعیت تنبیه کنید

تنبیه کردن به شیوه صحیح نیز می‌تواند به کنترل دعوای فرزندان کمک کند. مثلا بگویید چون با هم دعوا کردید یک ساعت حق صحبت کردن با هم را ندارید، یا امروز به مدت دو ساعت از تماشای تلویزیون محروم هستید و یا تا زمانی که نتوانید مشکل را حل کرده و با هم صلح کنید، حق بازی کردن با هم را ندارید.

البته مراقب باشید در تنبیه عجله یا زیاده‌روی نکنید. بهتر است تا جایی که می‌توانید از روش‌های دیگر برای کنترل و مدیریت دعوای فرزندان استفاده کرده و از تنبیه کودکان یا محرومیت آنها به عنوان آخرین راه‌حل استفاده نمایید.

 

شما برای درمان کودک خجالتی از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

درمان وسواس کودکان

درمان وسواس در کودکان

اختلال وسواس در کودکان به صورت افکار، احساسات و ترس‌های ناخواسته بروز پیدا می‌کند که ممکن است با رفتارهای اجباری نیز همراه شود. این اختلال، کارکرد روزانه کودک را به شکل قابل ملاحظه‌ای مختل می‌کند و می‌تواند مشکلات زیادی در روند رشدی او برجای گذارد. اختلال وسواس جبری دو عنصر دارد:
1. وسواس فکری
2. وسواس عملی

وسواس‌ فکری، افکار ناخواسته‌ای هستند که به ذهن کودک وارد می‌شوند و پریشانی و اضطراب فراوانی ایجاد می‌کنند. برای مثال کودک ممکن است باور داشته باشد که یک دزد از پنجره‌ی بسته وارد خانه می‌شود و به او یا نزدیکانش آسیب می‌رساند.
وسواس عملی، کارهایی هستند که کودک آن‌ها را برای رها شدن از افکار وسواسی‌اش انجام می‌دهد. برای مثال کودکی که فکر می‌کند دزدی به اعضای خانواده‌اش آسیب خواهد رساند، ممکن است مکررا پنجره را کنترل کند که بسته باشد.

بروز وسواس در کودکان باید جدی گرفته شود، زیرا نشان‌ دهنده وجود اضطرابی پنهان در آن‌هاست. از آن‌جا که کودکان معمولا از ماهیت افکار و رفتارهای وسواسی خود اطلاعی ندارند و در بیان هیجانات خود با مشکل مواجه هستند، بهتر است شما به عنوان والدین کودک علایم وسواس در کودکان را بشناسید. آن‌ها را شناسایی کنید و در جهت درمان آن هر چه زودتر اقدام کنید.

علل ابتلا به وسواس در کودکان چیست؟

وراثت نقش مهمی در بروز وسواس در کودکان دارد، در واقع میزان شیوع وسواس در بچه‌هایی که اعضای خانواده آن‌ها دارای این اختلال هستند، در مقایسه با دیگران بیشتر است. عامل مهم دیگر در پیدایش وسواس در کودکان، عدم تعادل انتقال دهنده سروتونین در مغز است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کمبود سروتونین در مغز کودکان، در بروز این عارضه نقش بسزایی را عهده دار می باشد. همچنین گاهی اوقات وسواس می‌تواند بعد از یک بیماری یا یک دوره سخت و استرس زا برای کودک به وجود بیاید.

درمان وسواس

نشانه‌های وسواس در کودکان چیست؟

همان طور که گفتیم، بسیار مهم است که شما به عنوان والدین کودک بتوانید با دقت بر رفتار کودک خود علائم بیماری را در او تشخیص دهید و اولین قدم را برای کمک به درمان او بردارید. علائم و نشانه‌های وسواس در کودکان به شکل‌های مختلف بروز می‌کنند. از جمله افکار و رفتارهایی که نشان‌دهندۀ وسواس در کودکان است عبارتند از:

• نگرانی درباره مریضی، آسیب یا مرگ خودشان یا اعضای خانواده
• ترس کودک در مورد نقض قوانین و احساس گناه در مورد انجام کاری بد
• نگرانی کودک درباره تمیزی، کثیفی و میکروب ها و در نتیجه شستن مکرر
• افکاری درباره ی اینکه بعضی چیزها خوش شانسی یا بد شانسی می‌آورند
• اهمیت دادن بیش از حد به نظم و تقارن یا قرار گرفتن دقیق شی در یک جا
• چک کردن های مکرر مثل چک کردن قفل بودن در یا روشن و خاموش بودن چراغ

• داشتن مشکل برای تصمیم گیری یا انتخاب
• داشتن مشکل برای تمرکز بر روی تکالیف مدرسه
• پاک نویس کردن بیش از حد لازم و دوباره نوشتن
• اصرار داشتن بر اینکه والدین کار را دقیق به او بگویند
• خوردن، پوشیدن، یا انجام کارها به یک شکل به خصوص
• خیلی طول می‌کشد تا کارهای روزمره شان را انجام دهند مثل لباس پوشیدن

چگونه وسواس در کودکان را درمان کنیم؟

درمان وسواس در کودکان هم به صورت شناختی-رفتاری و هم به صورت دارویی انجام می‌شود. از آنجا که وسواس بیماری مزمنی است درمان آن معمولا زمان بر است. بیماری وسواس به گونه‌ای است که حتی اگر درمان هم بشود بعد از چند سال ممکن است دوباره بروز کند. اما با این حال اصلا جای نگرانی نیست. زیرا می‌توان با آموزش صحیح، نحوه مدیریت علائم بیماری را به کودک آموزش داد.

چگونه وسواس در کودکان را درمان کنیم؟
درمان شناختی-رفتاری از موثرترین روش‌های درمان وسواس در کودکان و نوجوانان است و کمک گرفتن از یک درمانگر می‌تواند به تسریع روند درمان کمک کند. در این شیوه‌ی درمان مهارت‌هایی به کودک آموزش داده می‌شود تا بتواند با ترس‌هایش رو‌به‌رو شود و اضطراب خود را کنترل نماید. روش رفتاردرمانی که در آن درمانگر، کودک وسواسی را تشویق می‌کند تا افکار وسواسی خود را به طور دقیق و جزءبه‌جزء شرح دهد تا او بتواند اجزای مهم این رفتارها را شناسایی کند. آنگاه از او می‌پرسد که انجام دادن کدام یک از رفتارهای وسواسی‌اش ضروری نیست و آیا می‌تواند بدون آن که نگران و مضطرب شود آن‌ها را حذف کند.

در روش شناخت درمانی، به کودک آموزش داده می‌شود که چگونه می‌تواند احساسات و افکارش را درباره فکر و عملی که انجام می‌دهد تغییر دهد. برای مثال درمانگر از کودکی که وسواس شستن دست دارد می‌خواهد که دست‌هایش را با چیزهای مختلف کثیف کند و سعی کند بدون آن که چندین بار دست هایش را بشوید به بازی خود ادامه دهد و فقط یکبار در انتهای بازی دستش را بشوید. درمان شناختی-رفتاری گاهی اوقات با دارو نیز همراه می‌شود. البته توجه داشته باشید گرچه استفاده از دارو مفید است اما به تنهایی برای درمان کافی نیست و باید در کنار روش‌های شناختی-رفتاری استفاده شود.

آیا والدین می توانند در درمان کودک وسواسی نقش داشته باشند؟

نقش والدین و دیگر اعضای خانواده در درمان وسواس در کودکان بسیار قابل توجه است. زمانی كه كودكی دچار مشكل وسواس می‌شود، به این نكته توجه داشته باشید كه كودك گناه و تقصیری ندارد. تقریبا هیچ كودك وسواسی‌ای وجود ندارد مگر اینکه یکی از والدین و یا اعضای خانواده او مضطرب، پریشان و یا مبتلا به اختلالات عصبی است. پس او را مقصر ندانید و تلاش کنید از هر جهت کودک را مورد حمایت خود قرار دهید. البته برای این کار، صبر و حوصله زیادی لازم است.

توجه داشته باشید هر چه همراهی شما با کودکتان بیشتر باشد، روند درمان او سریعتر طی خواهد شد و رفتارها و افكار آزاردهنده كودك نیز زودتر از بین خواهند رفت. سعی کنید كمترین بهبود كودك را تشخیص داده و او را مورد تشویق و حمایت خود قرار دهید. همچنین شرایط را برای كودك آرام و عادی نگه دارید تا او بتواند سختی‌های درمان را راحت‌تر بگذراند.

 

شما برای درمان وسواس در کودکان از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

راه‌های درمان کودک خجالتی

راه های درمان کودک خجالتی چیست

خجالت در کودکان عیب و نقص نیست بلکه یک خصوصیت اخلاقی است و نیازی نیست والدین از این موضوع احساس شرمندگی کنند. این ویژگی اخلاقی‌ در کودکان با تشویق و حمایت والدین اصلاح خواهد شد. شما به عنوان والدین کودک خجالتی بهتر است راه‌های کمک به کودکتان را بیابید. در این مقاله با ۹ راه‌کار مفید برای مقابله با خجالت در کودک آشنا می‌شویم.

۱. الگوی خوبی برای کودکتان باشید

اولین و مهمترین نکته در تربیت کودکان، توجه به الگوبرداری آنان است. اگر شما به عنوان والدین کودک در تعاملات اجتماعی خود فردی خجالتی هستید و به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید به احتمال زیاد فرزندتان نیز کمرو و خجالتی است.

بنابراین برای درمان کودک خجالتی خود سعی کنید به خاطر او هم که شده خجالت را کنار بگذارید. در موقعیت‌های مختلف مثلا هنگامی که در صف ایستاده اید با افراد صحبت کنید. از کودکان دیگر در مورد سن و سالشان بپرسید و فرزندتان را در این فعالیت‌ها سهیم و شریک کنید. هر چه بیشتر با مردم تعامل داشته باشید، اعتماد به نفس کودکتان در برخورد با دیگران بالا تر رفته و کودک اجتماعی‌تری خواهید داشت.

۲. برای درمان کودک خجالتی به او فرصت اظهار نظر بدهيد

برای درمان کودک خجالتی به او فرصت اظهار نظر بدهيد

هر قدر هم که کودک کم سن و سال باشد تلاش کنيد فرصت اظهار نظر در تصميمات خانواده را برايش فراهم آوريد. این کار به درمان کودک خجالتی بسیار کمک می‌کند. البته لازم نیست حتما طبق اظهار نظر او عمل کنید. براي مديريت خواسته‌هاي کودک در سنين پايين‌تر بهتر است چند گزینه پیش روی او بگذارید و از او بخواهيد خواسته اش را از بين گزینه‌های شما انتخاب کند.

۳. عزت نفس را در کودک خجالتی بالا ببرید

عزت نفس از مهمترین ویژگی های شخصیتی است که تقویت آن نتایج بسیار مطلوبی در ابعاد مختلف شخصیت کودک خواهد داشت. هرچه عزت نفس در کودک بالاتر رود، احساس خجالت و کمرویی در او کمتر می‌شود. کودک خجالتی ممکن است تصور ذهنی ضعیفی از خود داشته باشد و احساس کند که شاید در جمع پذیرفته نشود. معمولا کودک خجالتی دارای افکار منفی است. مثلا فکر می‌کند کسی دوست ندارد با او بازی کند یا بچه‌ها از او خوششان نمی‌آید.

سعی کنید افکار مثبت را جایگزین این افکار منفی کنید. به او بگویید که خیلی خوب می‌تواند با بچه‌ها بازی کند و در دل دیگران جا باز کند. کودک را تشویق کنید که خودش را باور کند.کودکانی که درباره خودشان احساس خوبی دارند معمولا خجالتی نیستند.

۴. تعاملات اجتماعی فرزندتان را افزايش دهید

تعاملات اجتماعی کودک را افزايش دهید

حضور در مکان‌های مختلف و تعامل با کودکان دیگر، به کودک خجالتی کمک می‌کند تا بتواند توانايي‌هاي خود را محک بزند. البته بهتر است موقعيت‌هايي انتخاب شود که کودک بتواند در آن‌ها با تجربه‌هاي موفق رو به رو شود تا کم‌کم شجاع‌تر شود. شرکت در کلاس‌هاي ورزشي و تفريحي از جمله اين موارد محسوب مي‌شوند. البته براي شروع مکان‌هايي را انتخاب کنيد که کودکان ديگر رفتار خصمانه‌اي نداشته باشند.

۵. مهارت‌هاي برقراري ارتباط را به کودک خجالتی آموزش دهيد

سعی کنید مهارت‌های ارتباطی را به روش‌های مختلف او بیاموزید. می‌توانید در قالب بازي يا گفتگو و حتي گفتن داستان، مهارت‌هاي برقراري ارتباط را با کودک تمرين کنيد. سپس هر پيشرفت هر چند جزئي را با ابراز هيجان یا نوازش یا پاداش مورد تشويق قرار دهيد. یادمان باشد که پرورش کودک به صرف وقت و حوصله والدين نياز دارد.

۶. از قبل کودک را با محيط‌هاي جدید آشنا کنيد

از قبل کودک را با محيط‌های جدید آشنا کنيد

موقعيت هاي جديد را به نحوي قابل پيش بيني سازيد تا آمادگی مواجهه با آن از قبل براي کودک فراهم شود. مثلاً پيش از شروع يک کلاس او را به آن جا ببريد و شرايط را برايش تشريح کنيد يا به صورت بازي موقعيت هايي را که احتمالاً با آن برخورد خواهد کرد با او تمرين کنيد. این تمرین‌ها در مواجهه با شرایط واقعی بسیار به کودک کمک می‌کند.

۷. به کودک خجالتی خود مسئوليت بدهيد

براي کودک خجالتی خود شرايطي فراهم آوريد که بتواند مسئوليت‌هایی را بپذيرد. سعي کنيد انجام کارهایی را از او بخواهید که مي‌دانيد از عهده آن ها بر مي‌آيد. وقتی کودک در انجام مسئولیتی که به عهده اش بوده موفق می‌شود عزت نفس او بالا می‌رود و احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کند و به این ترتیب احساس خجالت و ضعف در او کمرنگ تر می‌شود.

توجه داشته باشید که هیچگاه موفقيت و شکست او را با کودکان دیگر مقايسه نکنيد. زیرا این کار نتیجه عکس می‌دهد و کودک شما را منزوی‌تر می‌کند. این نکته بسیار مهم است که پيشرفت و شکست او را فقط در قياس با رفتارهاي قبلي خودش ارزیابی کنید.

۸. به کودکتان جایزه بدهید تا خجالتی نشود

به کودکتان جایزه بدهید تا خجالتی نشود

زمانی که کودکتان کارهایش را بی پروا، جسورانه و برون گرایانه انجام می‌دهد او را از این موضوع مطلع کنید و برایش جایزه‌ای بگیرید. تشویق شدن و جایزه گرفتن می‌تواند یک محرک عالی برای رفع مشکل کودک خجالتی باشد.

۹. برای کمک به کودک خجالتی صبور باشید

در هر حال تاکيد مي‌شود که اين رفتار در طول زمان به وجود آمده است. پس بايد انتظار داشته باشيد که با گذشت زمان و تلاش شما بهبود يابد. اما چنانچه شدت مسئله در فرزندتان زیاد است و رفته رفته بیشتر می‌شود، می‌‌‌‌توانید جهت بررسي بیشتر موضوع با دفتر مجموعه اندیشه پیشرفت تماس حاصل فرمایید.

 

شما برای رفع خجالت کودک از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

چگونه کودک شجاع تربیت کنیم

چگونه کودک شجاع تربیت کنیم

شجاعت یکی از مهمترین جنبه‌های شخصیتی هر فرد است. کسانی که فاقد این ویژگی شخصیتی هستند نمی‌توانند از موقعیت‌های خود به خوبی استفاده کنند و در اجتماع با مشکلاتی مواجه می‌شوند. دوران کودکی دوران پرورش شخصیت فرزندان است، بنابراین دانستن این موضوع که چگونه کودک شجاع تربیت کنیم بسیار مهم است. با اندیشه پیشرفت همراه باشید تا ۵ روش مفید برای پرورش کودک شجاع و جسور را با شما درمیان بگذاریم.

۱. برای تربیت کودک شجاع الگوی خوبی باشید

مهمترین و مؤثرترین راه برای تربیت کودک شجاع این است که خودتان شجاع باشید. شما بهترین الگو برای کودک و نوجوان خود هستید. کودکان رفتار والدین را نوعی ارزش می‌دانند و تمام سعی خود را می‌کنند تا شبیه آن‌ها شوند. پس بیشتر به کار‌هایی که انجام می‌دهید توجه کنید.

۲. کودک‌تان را به شجاع بودن تشویق کنید

تشویق یکی از بهترین ابزار‌ها برای نهادینه کردن رفتارهای خوب در کودکان و نوجوانان است. به فرزندتان بگویید که او می‌تواند شجاع باشد و از شخصیت‌های شجاعی که می‌شناسد چیزی کم ندارد. برایش از شخصیت‌های شجاع مورد علاقه‌اش مثال بزنید و به او بگویید که قهرمان‌ها به خاطر رو به رو شدن با ترس هایشان شجاعت دارند و قهرمانند. این به معنای قیاس کردن نیست. شما فقط به کودک می‌گویید که قهرمان‌ها شجاع هستند زیرا با ترس‌هایشان رو به رو می‌شوند و او هم می‌تواند یک قهرمان باشد.

کودک‌تان را به شجاع بودن تشویق کنید

 

در زمانی که کودک با عامل ترسش رو به رو می‌شود از عبارات تشویقی مانند “تو خیلی شجاعی”، “می‌دونم که از پسش برمیای”، “من به داشتن فرزند شجاعی مثل تو افتخار می‌کنم” و از این دست استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از سایر پاداش‌ها نیز بهره بگیرید. البته نباید طوری رفتار کنید که کودک احساس کند می‌خواهید او را تحت فشار بگذارید.

۳. به کودک‌تان اجازه دهید تا با شما در مورد ترس‌هایش صحبت کند

به حرف های کودک خود گوش دهید و احساسات کودک را بپذیرید و بدون قضاوت در مورد آن‌ها، به او بفهمانید که برای احساساتش ارزش قائلید. مثلا به او بگویید “می‌دونم ناراحتی، چون نمی‌تونی به پارک بری”. گاهی نیز از عواطف و احساسات خود با او صحبت کنید. با این کار او هم اعتماد به نفس لازم برای بیان احساساتش را پیدا می‌کند. برای تربیت کودک شجاع باید اعتماد به نفس را در او افزایش دهید.

به کودک‌تان اجازه دهید تا با شما در مورد ترس‌هایش صحبت کند

کودک شجاع کودکی است که یاد می‌گیرد چگونه با ترس خود روبه‌رو شود. به کودک‌تان یاد دهید که نباید از ترس هایش فرار کند. بگذارید در مورد ترس‌هایش و علل آن با شما صحبت نماید. فرزندتان را به خاطر ترسی که دارد مسخره نکنید حتی اگر ترس او از نظر شما بی‌معنی باشد. به کودک کمک کنید تا واقع بینانه به ترس خود نگاه کند و راهی برای مقابله با آن پیدا کند.

۴. کودک را در رویارویی با ترس‌هایش همراهی کنید

کودک شجاع کودکی نیست که هیچگونه ترسی نداشته باشد بلکه کودکی است که می‌تواند به درستی بر ترسش غلبه کند. برای داشتن کودک شجاع نباید او را مجبور کنید که با موقعیت و یا عاملی که باعث ترس او شده مواجه شود. شما باید شرایطی را فراهم کنید که فرزندتان احساس کند می‌تواند بر ترسش غلبه کند و موقعیت ترسناک را تحت کنترل خودش درآورد. بهترین کار برای رسیدن به این هدف همراهی شما با اوست.

کودک را در رویارویی با ترس‌هایش همراهی کنید

همراه شدن به این معنی است که در گام اول از کودک خود بپرسید که آیا می‌خواهد با عاملی که موجب ترس اوست مواجه شود و آن را امتحان کند؟ و سپس به او اطمینان دهید که در تمام مدت رو به رویی با عامل ترس آور همراه و درکنار او هستید. مثلا اگر کودک از اتاق تاریک می‌ترسد از او بپرسید آیا مایل است با شما به داخل اتاق برود؟ و اگر موافق بود دست او را بگیرید و با هم به داخل اتاق تاریک بروید.

۵. بگذارید خطر را تجربه کند تا کودک شجاع داشته باشید

تجربه خطر، شجاعت را در کودکان افزایش می‌دهد. انتخاب‌های مستقل برای افزایش شجاعت و اعتماد به نفس کودک ضروری است. حتی اگر انتخاب‌های درستی نداشته باشد این اجازه را به او بدهید تا ریسک کند، زیرا پس از چند بار یاد می‌گیرد که درست انتخاب کند.

اعتماد به نفس و شجاعت رابطه مستقیمی با هم دارند. هرچه اعتماد به نفس کودک بالاتر رود شجاعت  او نیز بیشتر می‌شود. فرزندتان را تشویق کنید تا در فعالیت‌های گروهی شرکت کند. شرکت در این گروه‌ها فرصت ابراز توانایی هایش را به او داده و در نتیجه اعتماد به نفس او بالاتر می‌رود. این کار به تربیت کودک شجاع بسیار کمک میکند.

 

شما برای اینکه کودک شجاع داشته باشید از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

کودک کتابخوان

چگونه کودک کتابخوان تربیت کنیم

کتاب را می‌توان بهترین دوست هر فردی دانست. اینکه فرزندان ما مطالعه کردن را به ‌عنوان یک کار لذت‌بخش بپذیرند و در طول زندگی خود از مزایای آن بهره‌مند شوند برای همه ما یک هدف و آرزوی شیرین اما سخت است. ما در این مقاله ۸ راه‌کار مفید را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید یک کودک کتابخوان داشته باشید.

۱. هر چه می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید

یکی از روشهای تربیت کودک کتابخوان این است که از همان دوران کودکی برای او زیاد کتاب بخوانید. تحقیقات نشان می‌دهند بچه‌هایی که در سال‌های قبل از مدرسه با کتاب پیوندی عمیق دارند، در دوران تحصیل‌شان موفق‌تر می‌شوند و در نوجوانی و بزرگسالی هم کاغذ و کتاب را از خود جدا نمی‌کنند.

برای کودکتان کتاب بخوانید تا کودک کتابخوان شود

شاید پیش خود فکر کنید کودکان با خواندن کتاب فقط مدتی را در کنار مادر یا پدر به آرامش سپری می‌کنند. شاید هم از اینکه کودکتان از شما می‌خواهد که مدام برایش کتاب بخوانید، خسته شده‌اید. اما توجه داشته باشید که این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت و آینده او نیز تأثیر مستقیم دارد.

۲. برای تربیت کودک کتابخوان ، از خودتان شروع کنید

یکی از مهم‌ترین روش‌های تربیت یک کودک کتابخوان، این است که خودتان هم زیاد کتاب بخوانید. زیرا هرگز نمی‌توان به کودکی که در محیطی دور از کتاب بزرگ می‌شود،‌ امید داشت تا در آینده علاقه‌مند به مطالعه باشد. بنابراین برای اینکه کودکتان کتابخوان شود، اول از خودتان شروع کنید و علاقه خود به کتاب را با در دست گرفتن کتاب، به او نشان دهید. مطالعه را به عنوان یکی از کارهای روزمره خود قرار دهید. بدیهی است که کودکان از اعمال و رفتارهای شما الگو می‌گیرند. به همین سادگی!

۳. کتابها را در دسترس کودک بگذارید

یکی دیگر از راههایی که به داشتن کودک کتابخوان کمک می‌کند این است که کتاب های قصه در دسترس کودک باشد. می‌توانید یک قفسه کوتاه برایش درست کنید و کتاب‌ها را درون آن بگذارید. با این کار، کودک هر وقت که مایل باشد می‌تواند به راحتی کتاب مورد علاقه‌اش را از داخل قفسه بر‌دارد.

کتاب‌ها را در دسترس کودک بگذارید

می‌توانید مبل و یا صندلی کوچکی در کنار کتابخانه کودک قرار دهید تا کودک بعد از برداشتن کتاب مورد علاقه‌اش از قفسه، روی آن بنشیند و مطالعه کند. با روش‌های خلاقانه ساده به راحتی می‌توانید کودک را به کتابخوانی تشویق و علاقه‌مند کنید.

۴. کتاب را مناسب سن کودک انتخاب کنید

اگر کتاب مناسب سن کودک نباشد ممکن است از همان دوران کودکی علاقه‌اش را به کتاب خواندن از دست بدهد. کتاب خردسالان باید پر از تصاویر با رنگ‌های شاد و براق و نوشته‌های کم باشد و کتابی که برای کودکان بزرگتر نوشته می‌شود باید به نسبت از تصاویر کمتر و نوشته‌های بیشتری برخوردار باشد. کودکان در سنین مختلف نیازها و علایق متفاوتی دارند.

انتخاب کتاب با توجه به نیازها و علایق کودک، می‌تواند انگیزه‌ او برای مطالعه کتاب را بیشتر کند. کودکان به کتابهایی علاقه‌مند هستند که مطابق با درک و فهم آنها نوشته شده باشند. برخی از کودکان نسبت به کودکان هم سن خود باهوش‌تر هستند و برخی دیگر درک پایین تری دارند بنابراین کتاب باید بر اساس ویژگی و توانایی‌ درک هر کودک انتخاب شود.

۵. با هم به كتابخانه برويد تا یک کودک کتابخوان داشته باشید

اگر قصد داريد كتاب خاصي را از كتابخانه امانت بگيريد، كودك‌تان را هم با خود همراه كنيد. اجازه دهيد بين قفسه‌هاي كتاب با شما بچرخد و بعد سراغ قفسه‌هاي كتاب كودك برود و براي خودش هم كتابي براي امانت گرفتن پيدا كند.

با کودک خود به کتابخانه بروید تا به مطالعه علاقه مند شود

حتي اگر خودتان نمي‌خواهيد كتاب خاصي را امانت بگيريد، صرفا براي جست‌وجوي كودك‌تان در اين محيط، او را به كتابخانه‌اي كه عنوان‌هاي زيادي كتاب كودك در آن قرار دارد، ببريد. حضور در فضای کتابخانه و یا حتی کتابفروشی، ذهن کودک را با کتاب مأنوس می‌کند.

۶. کتاب خواندن را به یک بازی و سرگرمی تبدیل کنید

حین خواندن کتاب از بازی و تنوع استفاده کنید. متناسب با داستان، تن صدای خود را بالا و پایین ببرید و با دستان و اعضای صورتتان اشارات گوناگونی داشته باشید. این کارها بسیار مهم هستند زیرا به جذاب‌تر کردن داستان برای فرزندتان و حتی خودتان کمک می‌کند.

بعد از خواندن کتاب می‌توانید از کودک بخواهید نقش قهرمان قصه را بازی کند و یا از موضوع داستان از او سوال بپرسید. خوشحالی و شوق خود را به او نشان دهید و به خاطر تلاشش او را تشویق کنید. با این کار شما یک کودک کتابخوان پرورش خواهید داد.

۷. زمان خاصی را به عنوان زمان خواندن داستان در نظر بگیرید

سعی کنید در روز وقت معینی را برای خواندن کتاب اختصاص دهید مثلا قبل از خواب شبانه. شاید برایتان سوال باشد چرا باید زمان خاصی را برای کتاب خواندن در نظر بگیریم؟ در پاسخ باید گفت به طور کلی وقتی انسان فعالیتی را به طور منظم و در زمانی خاص انجام دهد آن فعالیت برایش به صورت عادت در می‌آید.

زمان خاصی را به عنوان زمان خواندن داستان در نظر بگیرید

در مورد کودکان نیز به همین صورت است. اگر همیشه در زمان معینی برای او کتاب بخوانید بعد از مدتی خواهید دید که کودک خود زمان کتاب خواندن را به شما یادآوری می‌کند.

۸. برای داشتن کودک کتابخوان گاهی به عنوان جایزه، کتاب به او هدیه دهید

یک راه ساده و موثر برای ابراز محبت و علاقه به کودکان و نوجوانان هدیه دادن به آن هاست. والدین اغلب برای تشویق کودک خود به کارهای خوب از روش هدیه دادن استفاده می‌کنند. بنابراین کتاب را هم می‌توانید به لیست هدیه‌های خود اضافه کنید.

اگر علاقه‌ی فرزند خود را می‌دانید کتابی در آن زمینه به او هدیه دهید. کتاب‌ های قصه با تصاویر رنگارنگ و کتاب های رنگ‌آمیزی می‌تواند هدیه جذابی برای کودکان باشند. همچنین با هدیه دادن کتاب های ماجراجویانه به کودکتان می‌توانید علاقه او را به مطالعه افزایش داده وبه این ترتیب کودک کتابخوان تربیت خواهید کرد.

 

شما برای کتابخوان شدن کودک خود از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.