بازی های کودکان

7 بازی ساده برای رشد مهارت‌های ذهنی کودکان

بازی های کودکان بسیار متنوع هستند و چون کودکان بيشترين ساعات خود را به بازی و فعاليت می‌پردازند، انتخاب نوع بازی و اسباب‌بازی برای آن‌ها بسيار مهم است. عواملی چون تفاوت‌های فردی، ميزان سلامتی، بهره‌ی هوشی، جنسيت و … در انتخاب نوع بازی کودکان دخالت دارند. در مقاله زیر با اندیشه پیشرفت همراه باشید تا با چند نوع بازی آسان و مناسب برای رشد ذهنی کودک آشنا شویم.

1) لگو بازی و خانه سازی

یکی از بازی های کودکان که به رشد توانایی های ذهنی و افزایش قدرت تصور آنها کمک می‌کند لگو بازی یا خانه سازی با چیزهایی شبیه مکعب های کوچک چوبی با پلاستیکی است. این بازی علاوه بر موارد فوق، قدرت تمرکز کودکان را نیز افزایش می‌دهد زیرا آنان باید در چیدن قطعات و همچنین در ساختن کل سازه به تعادل آنچه می‌سازند توجه نمایند تا فرو نریزد.

لوگو

لگو بازی صبر حوصله کودکان را برای رسیدن به نتیجه و شکل نهایی افزایش می‌یابد. همچنین توانایی کودکان در انجام کارهای ظریف بالا رفته و می‌توانند بهتر از دست و انگشتانشان در کارهای مختلف استفاده کنند. حتما این بازی را برای کودکان خود تهیه کنید البته یادتان باشد که اگر فقط شما برای آنها بسازید چندان به پیشرفت مهارت های آنها کمک نکرده‌اید. بنابراین بهتر است کودکان خودشان به تنهایی بازی کنند یا آنکه شما هم آنها را در بازی‌شان همراهی کنید.

2) خمیر بازی یا ماسه بازی

تقریبا هیچ کودکی پیدا نمی‌شود که از انجام این بازی‌ها لذت نبرد. اغلب کودکان علاقه دارند که با دست‌شان ماده‌ی نرم و قابل‌انعطافی مانند خمیربازی ، خمیر شنی یا ماسه یا را لمس کنند و با آن شکل‌های مختلفی بسازند. خمیر یا ماسه تأثیر چشمگیری در تقویت مهارت حرکتی کودک دارد. همچنین برای کودکانی که مچ دست یا سرانگشتان ضعیفی دارند، انتخاب مناسبی است تا به تقویت مچ دست و سرانگشتان کمک کند. از همه مهم‌تر، این بازی، مقدمه‌ی مهارت دست‌گرفتن قاشق و کنترل آن و در سنین بالاتر، مداد دست گرفتن توسط کودک است. علاوه‌بر‌ اینها تخلیه‌ی هیجانی خوبی در این بازی نهفته است. پس توصیه‌ی ما به والدین این است که جلوی این گرایش کودک را نگیرند و با فراهم کردن شرایط بدون نگرانی از کثیف‌شدن کودک یا محیط اطراف به او اجازه دهند تا این بازی را با خیال راحت انجام دهد.

3) آب‌بازی از جذاب‌ترین بازی های کودکان

یعضی از بازی ها مثل آب بازی می‌تواند در یک تشت توسط کودکان انجام می شودبازی با آب یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین بازی های کودکان است. کودکی که با آب بازی می‌کند، درحالِ یادگیری و درک مفاهیم گرما و سرما، جاری‌شدن و فرورفتن در زمین است. همچنین آب‌بازی باعث رفع و کنترل عصبانیت‌ در کودکان می‌شود؛ به‌طوری‌که به‌وسیله‌ی آن از ناراحتی‌ها، تنش‌ها و فشارها رها می‌شوند و کودک احساس آرامش می‌کند. به‌دلیلِ علاقه‌ی کودکان به آب‌بازی می‌توانیم خیلی از مفاهیم را از این طریق به آنها یاد بدهیم و موجبات رشد مهارت‌ها و توانایی‌های لازم را که در زیر به آنها اشاره شده، برای‌شان فراهم کنیم:

  • رشد شناختی
  • رشد اجتماعی کودک
  • رشد فهم و درک لغات جدید
  • رشد ابتکار و پرورش خلاقیت کودکان

4) لی لی کردن

این بازی محبوب بچه‌های قدیم است که با توجه به فضای بازی که در حیاط منزل یا کوچه‌ها در اختیار داشتند، با کمک گچ و یک تکه سنگ یا چوب، ساعت‌ها با این بازی ساده مشغول بودند. در گذشته لی لی کردن به عنوان یکی از بازی های کودکان که بسیار سرگرم کننده است، مطرح بود. اما امروزه، با توجه به زندگیِ آپارتمان‌نشینی، نوعی از این بازی نیز به بازار آمده که همان طرح بازی روی پارچه‌ای طراحی شده تا کودکانی که دیگر به گچ و سنگ و حیاط دسترسی ندارند، بتوانند در خانه این بازی را انجام دهند.

لی لی کردن

این بازی به‌دلیل چهارچوب و قوانینی که دارد، باعث افزایش تمرکز و بالارفتن مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودک می‌شود. تابستان فصل خوبی است که فرزندان‌تان را به پارک ببرید و در فضایی باز و گسترده این بازی را با او انجام دهید. می‌توانید برای جذاب‌تر شدن بازی با کودکان اقوام نزدیک یا همسایه‌تان به پارک رفته و تعداد نفرات بازی را بیشتر کنید. اگر این مورد امکان پذیر نیست، می‌توانید سایر کودکانی را که در پارک بوده و هم سن و سال کودک شما هستند به بازی دعوت کنید.

5) حباب‌سازی

برخی از بازی های کودکان مثل حباب بازی قدرت تمرکز ذهنی و جسمی کودکان را افزایش می‌دهد

این بازی یکی از بازی‌های موردعلاقه‌‌ی همه‌ی کودکان در هر سنی‌ است. حتی بزرگ‌سالان هم مشتاقانه این بازی را انجام می‌دهند و کودکان را همراهی می‌کنند. حالا که در فصل تابستان هستیم، می‌توانیم در مکان‌های سر باز مثل پارک و حیاط این بازی را با کودک‌مان انجام دهیم. بازی «حباب‌سازی» برای بالا بردن تمرکز کودکان و افزایش توجه آنها مناسب است؛ به‌ویژه برای کودکانی که مبتلا به نقص توجه و اختلال خواندن هستند.

6) اسم فامیل

اسم فامیل هم یکی از بازی‌ های کودکان است که به تقویت تمرکز کودکان، رشد و افزایش دایره لغات مخصوصا در کودکانی‌ که تازه خواندن و نوشتن یاد گرفته‌اند، کمک می‌کند. این بازی است که با قلم و کاغذ انجام می‌شود. شرکت‌کنندگان، پس از توافق، روی یکی از حروف الفبا، نام موضوعات مختلفی که با آن حروف الفبا آغاز می‌شود را روی کاغذ می‌نویسند و هرکس زودتر همهٔ خانه‌ها را پر کند، با اعلام او دیگر شرکت‌کنندگان نیز از نوشتن دست می‌کشند و امتیازشماری آغاز می‌شود.

نوع دیگر بازی اسم فامیل به این صورت است که یکی از والدین یا کودک به‌طور یک‌درمیان اسامی را به‌دنبال هم بنویسند. به این نحو که حرف اول هر اسم از حرف آخر اسم قبلی استفاده کرده باشد. مثلا احمد، دارا، ابراهیم، مانی، یاسمن و… سپس می‌توان این بازی را روی اسامی حیوانات و میوه‌ها و… انجام داد.

7) نقطه بازی

بازی نقطه خط

نقطه‌بازی یکی دیگر از بازی های کودکان است که به شکل سنّتی با شرکت حداقل دو بازیکن، روی کاغذ انجام می‌شود. امروزه شکل‌های رایانه‌ای و آنلاین این بازی هم ساخته شده‌است. کافی‌ست چندین نقطه با فاصله‌ی نه‌چندان زیاد، روی یک کاغذ بکشید. بازیکنان این بازی باید حداقل دو نفر باشند و در هر نوبت، فرد باید با یک خط دو نقطه را به هم وصل کند که با وصل کردن نقطه‌ها مربعی تشکیل می‌شود. برنده کسی‌ است که مربع‌های بیشتری کشیده باشد. این بازی که از قدیم تا به امروز رواج داشته، موجب افزایش تمرکز و توجه در کودکان و نیز یادگیری رعایت نوبت در آنها می‌شود که از این طریق می‌توانند تکانه‌های آنی خود را کنترل کنند.

 

شما برای رشد مهارت‌های ذهنی کودکان خود از چه بازی هایی استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پنج =