ازدواج موفق و پایدار

چگونه ازدواج موفق و پایدار داشته باشید

وقتی با همسر عزیزتان وارد مسیر زندگی مشترک می‌شوید از پیچ و خم های این مسیر عبور کرده و رابطه‌تان به چالش کشیده خواهد شد. در این مقاله ما به شما می‌گوییم که چطور ازدواج موفق و پایداری داشته باشید.

اهداف، علایق، ارزش‌های همسرتان را بشناسید

هرچه بیشتر از علایق و ارزش‌ها و اهداف همسرتان مطلع باشید، بهتر می‌توانید زندگی مشترک‌تان را هدایت کنید. آگاهی از ویژگی‌های همسرتان ( با احترام به حریم خصوصی‌اش) باعث ایجاد ارتباط قوی می‌شود.

مثلا وقتی با همسرتان به رستوران یا کافی شاپ می‌روید و قبل از سفارش همسرتان، خوراک مورد علاقه‌اش را می‌گویید این کارتان نشان از توجه شما به همسرتان است و خوشحال خواهد شد.

ابراز علاقه را برای داشتن ازدواج موفق و پایدار فراموش نکنید

ابراز علاقه

ابراز علاقه به زندگی مشترک جان می‌بخشد و با انرژی مثبتش شما را به سمت خوشبختی سوق می‌دهد. بیان جملاتی مثل دوستت دارم، خدای کوچک من هستی، مایه‌ی آرامش من، زیبایی زندگی من، صاحب قلبم و یا خرید یک هدیه هرچند با قیمت کم می‌توانید عشق را در قلب همسرتان شعله‌ور کنید. یادتان باشد ابراز علاقه مخصوصا برای خانم‌ها معجزه می‌کند و شما آن حس خوب را در سراسر رابطه‌تان خواهید دید. معمولا بهترین ابرازعلاقه به آقایان دیدن توانایی هایشان و افتخار به آن‌هاست.

برای پایداری ازدواج باید هنگام عصبانیت سکوت کنید

سخن‌ها در ذهن افراد می‌مانند اما کمتر کسی است که سکوت فرد دیگر را به یاد داشته باشد. هنگام عصبانیت ممکن است حرفی را بزنید که بعدا پشیمان شوید پس توصیه می‌شود در این شرایط بگویید فعلا عصبانی هستم و بعدا حرف می‌زنیم و محل را ترک کنید. برای داشتن ازدواج موفق و پایدار فراموش نکنید هدف‌تان آرامش است و در آرامش با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

برای داشتن ازدواج موفق و پایدار نبش قبر نکنید

نبش قبر نکنید
دعواهای کهنه پرونده‌اش بسته شده است پس موضوع مشاجره را زنده نگه ندارید. اگر مدام بحث‌های قدیمی را یادآوری کنید زندگی‌تان مثل مین هر لحظه در انتظار انفجار خواهد بود. دلخوری هم همیشه بین شما باقی می‌ماند.

بعضی‌ها دوست دارند این درگیری‌ها را مدام احیا کنند. در اوج دعوا هم این نکته را بدانید که در نهایت قرار است با هم زندگی کنید. در اوج خشم هم باید حواس‌تان باشد با کسی که سال ها و ماه ها خاطره دارید قرار نیست مثل دیگران درگیری داشته باشید.

قدردان باشید تا ازدواج‌تان موفق و پایدار بماند

وقتی از همسرتان قدردانی می‌کنید یعنی به تلاش های او در زندگی توجه دارید. تا وقتی که با قدردانی حس ارزشمندی را به همسرتان هدیه دهید ازدواج موفق و پایداری خواهید داشت و رابطه تان را رو به بهبودی هدایت می‌کنید.

چند اتفاق خوب برای جبران یک اتفاق بد

ازدواج موفق
در هر زندگی‌ مشکلات و اتفاقات بد وجود دارد. اتفاقات بد شامل مشاجره، اختلاف نظر، دل‌شکستگی و… هستند. آنچه مهم است رفتار ما در مواجهه با آن‌هاست. برای داشتن ازدواج موفق بیایید اتفاقات خوبی نظیر در آغوش گرفتن یکدیگر، تماشای دو نفره فیلم مورد علاقه، رمانتیک گذراندن یک عصر ، مرور خاطرات خوب و یا حتی بازسازی آن‌ها را به همسرتان هدیه کنید.

با یادگیری مهارت حل مسئله به ازدواجی موفق و پایدار برسید

می‌خواهید ازدواج موفق و پایدار داشته باشید؟ پس عادت تغییر موضوع را وقتی دعوای‌تان اوج گرفت در خودتان ایجاد کنید. اگر با تغییر موضوع هم مشکل حل نشد به توافق برسید که مشکل را نوشته و بعدا روی آن بحث کنید، با این تکنیک می‌فهمید که چیزی که تا 5 روز بعد برایتان مهم نیست حتی ارزش 5 دقیقه بحث و دعوا را ندارد. زوج های موفق می‌دانند که مشاجره نباید مانند سریال های طولانی باشد بلکه باید کم و تا حد امکان مدیریت شده رخ دهد چون هیچ چیز مهم‌تر از آرامش‌تان نیست.

با پذیرفتن همدیگر به ازدواج موفق و پایدار برسید

پذیرفتن یکدیگر

بگذارید خیالتان را راحت کنم، زندگی ای که با خیال تغییر دادن یکدیگر آغاز شود پایدار نخواهد ماند. بعد از ازدواج تغییر دادن سخت و در اکثر موارد غیرممکن است. پس بهترین راه حل پذیرفتن همدیگر می‌باشد. همسر خود را با ویژگی های منفی و مثبتی که دارد بپذیرید و سعی کنید هر دو به یک اندازه تلاش برای پذیرفتن هم بکنید و طوری نباشد که فقط یک نفر خود را وقف دیگری کند.

ازدواج موفق و پایدار را با تحقیر به خطر نیندازید

زوج‌هایی که یکدیگر را با نام‌های زشت صدا می‌زنند، برای خانواده‌های هم ارزشی قائل نیستند و هرچه از دهنشان بیرون آید می‌گویند، فحش و ناسزا می‌دهند، به شخصیت یکدیگر حمله می‌کنند، مسخره و توهین می‌کنند و… رابطه‌شان رو به پایان است. این رفتارهای تحقیرآمیز نه تنها برای ازدواج موفق، بلکه برای شرافت انسانی هم سم هستند.

برای ازدواج موفق و پایدار، او را ببخشید

او را ببخشید

ما انسان‌ها هیچ کدام کامل نیستیم و نقص‌هایی داریم، همسرتان هم مثل شما انسان است! هنگام مشاجرات شاید برایتان سخت باشد که ببخشید اما می‌توانید انتخاب کنید که فراموش کنید. باور کنید وقتی تمرکزتان را روی اشتباهات و مشاجره‌ها می‌گذارید خودتان اذیت می‌شوید. کار اشتباه خود و همسرتان را بپذیرید. البته همه اشتباهات قابل بخشش نیستند اما شما با طرز بخشیدن‌تان به همسرتان بفهمانید که تکرارش نابخشودنی بوده و خود لایق بخشش است. با بخشش روان خود و همسرتان را آسوده کنید.

تا می‌توانید کلمه طلاق را به زبان نیاورید

فرض بر این است که زندگی‌تان را دوست دارید و برای اتمام بحث و یا هر هدفی جز جدایی کلمه‌ی طلاق را به زبان می‌آورید، اما این کار درست و بالغانه نیست. هنگامی که همسر خود را با طلاق تهدید می‌کنید به او می‌فهمانید که برای زندگی مشترک‌تان ارزش قائل نیستید. پس برای داشتن ازدواج موفق و پایدار از کلمه طلاق استفاده نکنید. 

لحظات خاطره انگیزی برای یکدیگر بسازید

ازدواج موفق
زوج‌های عزیز خاطره‌های زیبا برای هم بسازید چون نه تنها در همان لحظات حس خوبی دارید بلکه مرور خاطرات خوش و رمانتیک در گذشته و یادآوری آنها، راهکاری فوق‌العاده برای دستیابی به رابطه‌ای موفق و طولانی مدت است. خندیدن با یکدیگر، از مرور خاطرات هم مفیدتر است. بنا بر تحقیقات انجام‌شده، زوج‌هایی که با یکدیگر می‌خندند و اتفاقات خوش و بامزه را به یاد می‌آورند، رضایت بیشتری از روابط خود دارند و سالیان سال در کنار هم زندگی خواهند کرد. هر روز خاطرات خوش برای یکدیگر بسازید و همیشه از آنها یاد کنید. نخندیدن و نبود سرگرمی باعث از دست رفتن صمیمیت می‌شود.

از معذرت خواهی نترسید تا ازدواج موفق و پایدار بماند

از معذرت خواهی نترسید

زوج‌های موفق هنگامی که کار اشتباهی کرده‌اند از یکدیگر عذرخواهی می‌کنند و طوری نیست که همیشه یک نفر کوتاه بیاید. همدیگر را دوست دارند و از غرور کاذب دوری می‌کنند و بر این باور دارند که با عذرخواهی کسی خوار و کوچک نمی‌شود. بعد از عذرخواهی هم اشتباه‌ها را توی سر هم نمی‌کوبند. حتی برای تحکیم و بهتر شدن زندگی‌شان حتی اگر طرف مقابل اشتباه کرده باشد عذرخواهی می‌کنند، البته این برای کسانی توصیه می‌شود که درک کنند برای ارزشی که قائلید معذرت خواستید و نه برای اشتباه نکرده! پس با نترسیدن از عذرخواهی ازدواج موفق و پایداری را تجربه کنید.

با جبهه گرفتن ازدواج موفق و پایدار نخواهید داشت

بله؟ چه می‌خواهی؟ حرف‌هایت را زدی اینجا چه می‌کنی؟ اینطوری نگاهم نکن!

این جملات برایتان آشناست؟

وقتی یکی از طرفین اشتباهی می‌کند و دیگری سریع شروع به داد زدن می‌کند و طوری رفتار می‌کند که انگار در معرض تهدید و یا حمله ی جدی قرار دارد. این خصلت خطر جدی برای رابطه محسوب می‌شود. جبهه گرفتن از برقراری ارتباط جلوگیری کرده و عشق و صمیمیت را از بین می‌برد. پس تا می‌توانید فراموش نکنید که او همسرتان است و نه دشمن‌تان!

با انتقاد مداوم ازدواج موفق و پایدار را از یاد ببرید

ازدواج موفق

بعضی افراد گمان می‌کنند با تذکر دادنِ مداوم اشتباهات، همسر خود را “اصلاح” می‌کنند. حتی اگر فرد نیت خوبی داشته باشد، نتیجه‌ی خوبی به دست نخواهد آورد. انتقاد کردن از همسر در مقابل دیگران برای هر دو نفر تحقیرآمیز است. در حالی که بیان حرف‌های خوب در مورد یکدیگر در جمع، کار بسیار خوبی است. حواس‌تان باشد وقتی به طور مداوم انتقاد می‌کنید آسیبی که به رابطه وارد می‌شود سخت جبران خواهد شد و عملا شخصیت فرد مقابل را زیرسوال برده‌اید. بهتر است تعداد انتقاد را کم کرده و طوری دیگر حرف‌تان را بیان کنید. مثلا وقتی می‌خواهید بگویید “تو آدم خیلی بی حوصله‌ای هستی” که یعنی بی حوصلگی بخشی از شخصیتش است،نگویید! به جایش بگویید” فکر کنم امروز انرژی زیادی از دست دادی و بی حوصله شدی، چطور کمکت کنم مثل قبل پر انگیزه باشی؟”

مقایسه کردن ریشه ازدواج موفق و پایدار را می‌خشکاند

شریک زندگی شما می‌خواهد کنار شما آرامش و امنیت داشته باشد، چرا با مقایسه کردن ذهن همسرتان را آشفته می‌کنید؟ اگر همسرتان شما را با فرد دیگر مقایسه کند ناراحت نمی‌شوید؟ باید بدانید که شما ظاهر افراد و زندگی‌شان را می‌بینید و نباید با باطن زندگی خود مقایسه کنید. اگر همسرتان عیب و نقصی دارد و شما با او ازدواج کرده‌اید یعنی او را با نقاط مثبت و منفی اش قبول کرده‌اید. چه بسا اگر آن عیب ها را نداشت شما را انتخاب نمی‌کرد. پس دست از این کار اشتباه بردارید و به سوی خوشبختی بروید.

برای همسرتان شنونده خوبی باشید

شنونده خوبی باشید

در زندگی مشترک، هم مرد هم زن باید شنونده خوبی باشند. زوج‌هایی که فعالانه به یکدیگر گوش می‌دهند، می‌توانند ازدواج موفق و پایداری داشته باشند. فعالانه گوش دادن یعنی واکنش شما به صحبت‌هایی که می‌شنوید طوری باشد که حس حمایت و شوق و انگیزه و علاقه در نگاهتان، حال همسرتان را خوب کند تا بداند در هر شرایطی کنارش هستید. البته تاکید ما در این مسئله بیشتر بر روی آقایان است. چون معمولا برون‌ریزی روش آرام شدن برای خانم هاست و برای آقایان معمولا خلوت کردن و قدم زدن است.

طفره رفتن و گوشه گیری شما را به ازدواج موفق و پایدار نمی‌رساند

طفره رفتن و بی اعتنایی معمولا در مردان دیده می‌شود چون توانایی کمتری در مقابله با احساسات شدید دارند. پس به طوری غریزی ممکن است که از مشاجره‌ها دوری کنند. این دوری کردن و طفره رفتن های دائم همسر، طرف مقابل را عصبانی می‌کند. درست است که هر مردی باید منطقه‌ امن خود را داشته باشد اما باید گوشه گیری را به حداقل رسانده و طوری نباشد که همسر حس کند نادیده گرفته شده است.

کنترلگر بودن ازدواج را به کام‌تان تلخ خواهد کرد

کنترلگر نباشید

کجا می‌روی؟ ده دقیقه دیر آمدی! چرا با دوستانت رفتی؟ جواب تک تک سوال‌هایم را بده!

این سوال‌ها برایتان آشناست؟

زندگی مشترک جایی برای بهتر زندگی کردن و یافتن آرامش است نه اتاق بازجویی! و هیچ یک از شما دو نفر نه متهم است و نه بازرس! کنترل کردن به اندازه لازم و مفید هست اما با کنترل کردن افراطی عمر زندگی‌تان را کم نکنید. زوج های موفق به یکدیگر اعتماد دارند و با شک های بی مورد اوقات خود را تلخ نمی‌کنند

مسئولیت پذیری برای ازدواج موفق و پایدار لازم است

پذیرش مسئولیت، از جوانی کم سن و سال، فردی شجاع، مدیر و مدبر می‌سازد که می‌تواند با توسل به فکر و اندیشه، زندگی را به خوبی پیش ببرد. زوجی که مسئولیت پذیر هستند قدر داشته‌هایشان را دانسته و با برنامه ریزی و هدفمندی به سوی به دست آوردن چیزهای بهتر قدم برمی‌دارند. در مقابل سختی‌ها و ناملایمات صبور هستند. فرد مسئولیت پذیر برای تربیت فرزند خیلی موفق‌تر است. پس به یاد داشته باشید مسئولیت پذیری ارثی نیست و ما می‌توانیم این ویژگی را برای داشتن ازدواج موفق و پایدار در خود ایجاد کنیم.

قرار های دو نفره، نکته ای مهم برای داشتن ازدواج موفق و پایدار

قرارهای دونفره

حس می‌کنید از داغی و شور سال‌های اول زندگی گذشته‌اید و رابطه‌تان رو به سردی است؟

رابطه ی شما مانند خانه‌ای است که اگر کمی دلتان را زد کافی است کمی دکوراسیون آن را عوض کنید. فکر نکنید که از علاقه تان به هم کم شده، زندگی شما فقط کمی تنوع احتیاج دارد! می‌توانید با همسرتان قرار های شبانه بگذارید، حرف بزنید و ابراز علاقه کنید. حتی گاهی هم از سکوت هم لذت ببرید. با توجه به سلیقه‌تان به جاهای مختلف بروید.  بهتر است این زمان را به خود و همسرتان توجه کرده و موبایل‌تان را خاموش یا حالت سکوت قرار دهید. سرگرمی‌های دو نفره مانند سینما و تلویزیون و سفر و ورزش و بازی و… را برای داشتن ازدواج موفق و پایدار فراموش نکنید.

شما چه روش‌هایی برای داشتن ازدواج موفق و پایدار پیشنهاد می‌کنید؟ اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =