فرصت ها را بشناسیم

چگونه فرصت ها را بشناسیم، نکاتی برای شناختن فرصت ها

داستان زندگی شما بر اساس تصمیماتی نوشته خواهد شد که گرفته‌اید و از فرصت‌هایی استفاده کرده‌اید نه آنچه که فقط به آن اندیشده‌اید. فرصت آن چیزی است که شانس تغییر شرایط به سوی بهتر شدن را به شما می‌دهد. خیلی از فرصت‌هایی که سر راه‌تان قرار می‌گیرند به راحتی قابل شناخت و استفاده نیستند. در ادامه این مقاله به شما می‌گوییم چگونه فرصت ها را بشناسید.

ویژگی‌هایی که برای شناختن فرصت ها مفیدند

اگر به زندگی انسان‌های موفق نگاه کنیم درمی‌یابیم که آنها روزانه برخی ویژگی‌ها را در خودشان تقویت کرده‌اند.برای شناختن فرصت ها باید کنجکاو بود. ذهن کنجکاو مدام پرسش‌های عمیق‌تر و متفکرانه‌تر مطرح می‌کند که برای یافتن فرصت لازم است. پرسش‌هایی مانند:

اینجا، همین حالا، چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

چرا چنین اتفاقی میفتد؟

چه چیز این اتفاق جالب است؟

چطور می‌توانم از این اتفاق بهره ببرم تا به هدفم برسم؟

چه باید بکنم یا بگویم تا از این موقعیت استفاده کنم؟

اراده‌ خود را تقویت کنید. مراقب باشید سختی‌های راه، شما را از هدف‌تان دور نکند و در مسیرتان ثابت‌قدم باشید.

فرصت ها دنبال آدم مطمئن هستند. کسی که به مهارت‌ها، قدرت و توانایی‌های خود شک نکند و اعتماد به نفس داشته باشد.

آینده‌نگری را در خود تقویت کنید. فراتر از این لحظه را ببینید، اگر به کسی کمک می‌کنید، اگر در شرایط سختی هستید، بدانید که در آینده تبدیل به فرصت خواهد شد.

به حکمت اتفاقات فکر کنید

به حکمت اتفاقات فکر کنید

ممکن است هنگام رفتن به سفر، مسیری را به طور اتفاقی اشتباه بروید. در این صورت عصبانی نشوید، شاید این اتفاق رخ داده تا فرصت خوبی برای شما به وجود بیاید یا از اتفاقات بدی جلوگیری نماید. شاید در طول مسیر با انسان‌هایی آشنا شوید که برای شما مفید هستند. شاید اتفاقی در مسیر بیفتد که یکی از استعدادهای پنهان‌تان را شکوفا کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این اتفاقات پیش‌بینی نشده ساده نگذرید و به آنها فکر کنید.

فرصت ها را غنیمت بدانیم

فرصت ها را غنیمت بدانیم

وقتی فرصتی خود را به شما نشان می‌دهد، عجولانه تصمیم نگیرید. پرسش‌هایی را در این شرایط از خود بپرسید و به پاسخ خودتان فکر کنید. مانند:

به چه دستاوردی می‌خواهم برسم؟

این فرصت کمکم می‌کند یا مانع می‌شود؟

مزایا و معایب آن چه هستند؟

آیا نتیجه کاملا تحت کنترل خودم است؟

اگر تحت کنترل خودم نیست، چه کسی آن را کنترل می‌کند و من چگونه می‌توانم روی او اثر بگذارم؟

چه خطراتی را باید به جان بخرم؟

این فرصت چقدر هزینه دارد و برای استفاده از آن چه چیزهایی را باید فدا کنم؟

الان زمان و مکان درست برای انجام این کار است؟

منابع و تجربه لازم برای استفاده از آن را دارم؟

آیا دوباره فرصتی مشابه این به دست خواهم آورد؟

تبدیل تهدید به فرصت

تهدید را به فرصت تبدیل کنید

اگر دقت کنید بیشتر اختراعات مورد استفاده امروزی از تبدیل تهدید به فرصت به وجود آمده‌اند. به اطراف خود نگاه کنید چه مشکلات و مسائلی خود و اطرافیان‌تان را درگیر کرده است، چه دانش یا وسایلی لازم است اما وجود ندارد؟ از شما کمکی برمی‌آید؟ وقتی به آن مسائل فکر می‌کنید، نظریه‌هایی به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ ایده یا نظری داشتید به دیگران مطرح کنید. چون اگر بتوانید توانایی خود را به دیگران ثابت کنید، هنگامی که دیگران با فرصتی مناسب شما روبه‌رو شوند، به شما خواهند گفت.

با انسان‌های شایسته معاشرت کنید

افرادی که ذات خوبی دارند و از موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند شایسته ارتباط برقرار کردن هستند. آنها با خوش‌بینی با چالش‌های زندگی‌شان روبه‌رو می‌شوند. این افراد منبعی از دانش‌ها مهارت‌ها و تجربه‌ها و… هستند. می‌دانند که مشکلات مفید می‌باشند و بهترین استفاده را از شرایط می‌کنند. معاشرت با این انسان‌ها به شناختن فرصت ها کمک می‌کند.

همه فرصت های کوچک و بزرگ را دریابید

همه فرصت ها را دریابید

به مهره‌های دومینو دقت کنید، وقتی اولین مهره میفتد به ترتیب، دومی، سومی و… میفتند. حتی اگر اولین مهره کوچک باشد و به ترتیب مهره‌ها با تناسب استاندارد بزرگ شوند، آن مهره کوچک اولی، این مهره بزرگ آخری را می‌اندازد. همه فرصت ها را دریابید، چه بسا فرصت‌های کوچکی که شما را به فرصت‌های بزرگ می‌رسانند. توصیه می‌شود فرصت‌هایتان را بشناسید و بدانید که با استفاده از یک فرصت، چه فرصت‌های دیگری به دست می‌آید.

ایده‌هایتان را به مرحله عمل برسانید

افراد زیادی هستند که ایده‌ای به ذهنشان رسیده اما چون از فرصت‌شان استفاده نکرده‌اند، آن ایده توسط فرد دیگر اجرا شده‌است. اگر فرصتی ایجاد شد، راهش هم پیدا می‌شود،  کافیست تنبلی و ناامیدی را کنار گذاشته و راه خود را با پشتکار ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر هم به نتیجه مثبت و سودآوری نرسیدید، شما یک تجربه خوب از عملی کردن یک ایده دارید. این تجربه یعنی هر ایده مناسبی که در آینده به ذهن‌تان آمد می‌دانید از کجا شروع کنید و تا کجا پیش بروید.

 

شما چه پیشنهادی برای استفاده از فرصت‌ها دارید؟ اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را زیر همین متن با ما به اشتراک بگذارید.

 

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 19 =