ازدواج مناسب

چگونه ازدواج مناسب داشته باشیم

ازدواج مهم‌ترین و زیباترین مسیری است که انسان در زندگی‌اش از آن عبور می‌کند. اگر می‌خواهید زیبایی و لذت این مسیر را حس کنید و یک ازدواج مناسب داشته باشید، در انتخاب همسفرتان دقت ویژه‌ای نمایید. برای این منظور به یاد داشته باشید که افرادی با ویژگی‌های زیر، برای ازدواج مناسب نیستند.

افرادی که وابستگی شدید عاطفی و مالی به خانواده دارند

کسانی که در زندگی برای کوچک‌ترین چیزی باید از خانواده‌شان نظرخواهی کنند. آنها قدرت انتخاب ندارند و دیگران در تمام امور زندگی‌شان دخالت مستقیم دارند. برای کوچک‌ترین احتیاج زندگی‌تان باید دست‌تان را جلوی پدر همسرتان دراز کنید. حتی مجبور باشید برای خرج‌هایی که می‌کنید به او توضیح دهید. این افراد وابسته برای جلب رضایت پدر ومادرشان حتی ممکن است بر خلاف نظر شما عمل کنند.

برای شناخت این افراد می‌توانید از یک روان‌شناس کمک بگیرید. البته افراد وابسته علایم ظاهری هم دارند. مثلا کسی که در برابر سوال شخصی که از او پرسیده می‌شود مردد است. دیگران به جایش پاسخ می‌دهند، دیگران هم برایش انتخاب می‌کنند و قدرت اظهار نظر ندارد. این دسته از افراد وابسته نمی‌توانند در آینده مسئولیت زندگی خود را بپذیرند، استقلال و اعتماد به نفس هم ندارند.

 

بدقول‌ها برای ازدواج مناسب نیستند

اگرنامزدتان قول می‌دهد که ساعت ناهار با شما تماس می‌گیرد، اما تا روز بعد هیچ خبری از او نمی‌شود، مراقب باشید. شاید فکر کنید که این بدقولی‌های کوچک چندان مهم نیست، اما پایبند نبودن به قول و قرار نشان می‌دهد که شما و کارهایتان جزء اولویت‌های او نیستید. هیچ کس دوست ندارد برای همسرش در درجه دوم و بعد از کارهایش باشد.

 

افراد خشن و پرخاشگر برای ازدواج مناسب نیستند

پرخاشگر

افرادی که به سرعت خشمگین می‌شوند و برخورد فیزیکی دارند، برای ازدواج مناسب نیستند. زیرا این افراد خشن هر وقت به مشکل برمی‌خورند نمی‌توانند مشکل را به درستی حل کنند. حتی هنگام برخورد فیزیکی جایگاه و ارزش فرد مقابل را در نظر نمی‌گیرند و به پیامد کارشان نمی اندیشند.

 

مردسالارها و فیمنیست‌ها را از لیست ازدواج مناسب خط بزنید

آیا او همواره زنان اطرافش، حتی آن‌هایی را که نمی‌شناسد، تحقیر می‌کند؟ شاید نامزدتان زنان را ضعیفه و زیردست می‌داند، دائماً به آنها بی‌احترامی می‌کند و هر بار که صحبت از زنان به میان می‌آید، بددهنی می‌کند. شاید هم اثری از ادب و جوانمردی در او وجود ندارد. اگر پسری چنین ویژگی‌هایی داشته باشد، حتی نامزد بودن با او اشتباه است، چه برسد به ازدواج کردن. به چنین مرد بی‌ادبی باید یاد داد که به زنان احترام بگذارد.

اگر نامزدتان در مجموع نظر مساعدی نسبت به زنان ندارد، بعید است که در آینده به همسرش احترام بگذارد. مطمئن باشید که این مرد ضدزن به هیچ وجه شوهر خوبی نخواهد بود. کسانی که به برتری جنسیتی معتقدند و رفتارهای آنها نشات گرفته از این اعتقاد است؛ مناسب ازدواج نیستند. البته که منظور ما افراط گرایی در این زمینه است.

 

افرادی که تفاوت سنی زیادی دارند

 فاصله سنی زیاد یعنی تجربیات و دنیای متفاوت، افرادی که در دوره‌های متفاوت سنی هستند نمی‌توانند به خوبی یکدیگر را درک کنند. مثلا چیزهایی که برای همسر خیلی کوچک‌تر جذاب است برای همسر خیلی بزرگ‌تر ممکن است عادی و یا حتی مسخره به نظر برسد. این برای هر دو نفر مشکلات زیادی ایجاد می‌کند و عواقب زیادی را در بر دارد که البته پس از گذشت چند سال به طور جدی خود را نشان می‌دهد.

 

ازدواج مناسب با افراد شکاک ممکن نیست

افراد شکاک

افراد شکاک طرف مقابل را زیر نظر می‌گیرند وسعی می‌کنند دایره ارتباطی او را محدود تر و کمرنگ تر کنند. حتی برای یک ربع دیر آمدن همسرشان را بازخواست می‌کنند، با پوشش و ظاهر شما مشکل دارد حتی اگر پوشش شما مناسب باشد. معمولا با بدگویی نسبت به افراد هم جنسش می‌خواهد دید منفی به آنها داشته باشید. وسایل و تلفن همراه شما را چک می‌کند. این رفتار نه تنها موجب کنجکاوی در جنس مخالف می‌شود بلکه ممکن است کشش به جنس مخالف پیدا کند. این محدود کردن‌ها زمینه دعوا و بحث‌های زیادی است. افراد شکاک، منطقی برای کارهایشان ندارند و تنها چیزی که تحویل شما می‌دهند یک مشت معذرت خواهی بیهوده است. با این افراد شکاک و خود محور ازدواج مناسب نخواهید داشت.

 

افرادی که از هم دور هستند برای ازدواج مناسب نیستند

کسانی که به هر نحوی در دسترس نیستند و از ما دورند چه در خارج از کشور چه از طریق اینترنت چه به روش‌های مختلف چون ما در ذهن خودمان از آن فرد شخصیت کاذبی می‌سازیم که در برخورد رو در رو دچار مشکل می‌شویم. این نوع ازدواج نه تنها در ایران بلکه در غرب هم موفقیت آمیز نبوده است.

 

افرادی که به صورت افراطی ایراد می‌گیرند

همیشه از چیزی ناراحتند، کلافه هستند، زود بهانه می‌گیرند و خیلی کم پیش می‌آید چیزی باب میل‌شان باشد. این‌ها حس قربانی بودن زیادی دارند و همیشه از دیگران شاکی اند، گویا دیگران حق آنان را خورده اند. معمولا حسادت، زیرآب زنی، فضولی چاشنی کارهایشان هست. ازدواج با این افراد شما را پیر می‌کند.

 

برای ازدواج مناسب فرد لجباز توصیه نمی‌شود

افراد لجباز برای ازدواج مناسب نیستند

فرد لجباز شخصیتی دارد که هنوز از نظر روانی بالغ نشده است .در واقع این نوع از شخصیت‌ها درک درستی از فداکاری و زندگی مشترک ندارند.آنها معمولا در بیشتر مواقع انتقام جو هستند. افراد لجباز حتی با خودشان هم لج می‌کنند و به راحتی صلاح و مصلحت زندگی مشترکشان را فدای لجبازی‌های خود می‌کنند.

ازدواج با فرد لجباز فقط در صورتی ممکن است که او بتواند این خصوصیت را کنار بگذارد و این کار فقط با کمک یک روانشناس انجام می‌پذیرد. این افراد در هنگام اختلاف و درگیری هر یک از طرفین تلاش می‌کنند حرف و عقیده خود را عملی کند و این باعث ادامه دار شدن بحث می‌شود و اوضاع را خراب تر می‌کنند. بنابراین تا زمانی که شریک احساسیتان این مشکل را حل نکرده ،فکر ازدواج را از سر خود بیرون کنید.

 

افراد گریزان از خانواده هم برای ازدواج مناسب نیستند

گاهی با پدر و مادرها دچار اختلاف نظر می‌شویم اما به این معنا نیست که آنها را برای همیشه از زندگی‌مان بیرون ببریم. کسانی که می‌توانند والدین‌شان را به سرعت فراموش کنند روزی می‌توانند به راحتی قید همسرشان را هم بزنند. فردی که نسبت به خانواده اش بی مهر است، امکان دارد که در آینده نسبت به همسر خود نیز بی مهر و علاقه شود. فردی که مسئولیت‌های فردی‌اش نسبت به خانواده را انجام نمی‌دهد و روابط درستی با اعضای خانواده‌اش ندارد امکان اینکه در زندگی مشترک هم شکست بخورد وجود دارد، پس چنین فردی رفتار خوبی با خانواده ندارد و برای ازدواج مناسب نیست.

 

افرادی که سریع و راحت دروغ می‌گویند

کسانی که برای جلو بردن کارهایشان دروغ‌های کوچک و بزرگ را به راحتی می‌گویند. گاه این کار را برای تمسخر همسرشان انجام می‌دهند مطمئن باشند که بلاخره کارشان به دادگاه خانواده می‌کشد و مجبور به جدایی می‌شوند. این افراد در دنیایی از وهم و خیال در پروازند و فراموشکار هم هستند. با دروغ‌هایشان ریشه ی اعتماد که اساس زندگی مشترک است را می‌سوزانند.

 

افرادی که بیانگر نیستند و احساسات را نشان نمی‌دهند

بیانگر نیستند

بیان احساسات در رابطه زوجین بسیار حائز اهمیت است. اگر بیان احساسات وجود نداشته باشد زمینه ایجاد تعارض بین زوجین فراهم می‌گردد، عشق و علاقه ای در رابطه حس نمی‌شود و زوجین نسبت به هم سرد می‌شوند.

 

افرادی که افکار غیرمنطقی دارند

افکار و انتظارات غیر واقع بینانه به معنای باورهای زیربنایی نادرست در رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده دارد. این افراد در بیشتر مواقع سرناسازگاری دارند و در حال شکایت از اطراف خود می‌باشند. احساسات خود را به صورت شفاف بیان نمی‌کنند و دیگران و محیط را مسئول چالش‌های خود می‌دانند. شخصیت این افراد نابالغ است و به درستی شکل نگرفته است.

 

ازدواج مناسب با خودشیفته‌ها را فراموش کنید

کسانی که از خود متشکرند، همیشه غیر قابل تحمل هستند. حتی اگر ایده آل ترین شرایط را برای ازدواج داشته باشند.این افراد بشدت شیفته خود و کارهایشان هستند و در نتیجه هرگز طرف مقابل خود را نمی‌بینند و برای او احترام و ارزشی که باید را قائل نیستند. تنها هدفشان از رابطه با زنان این است که یک نفر دائما از آنها تعریف و تمجید و خصوصیت‌های مثبتشان را تحسین کند. این مردان تحمل شنیدن نه ندارند. اگر نظر منفی در موردشان داشته باشید، با واکنش‌های شدید از طرف آنها مواجه خواهید شد. این افراد از همدلی کردن، همدردی، مهربانی و خودگذشتگی عاجز هستند.

 

افراد منزوی

افراد منزوی

بهترین توصیف برای فرد منزوی سرد، بی‌احساس و تنهایی است. این 3 ویژگی همواره همراه این فرد است. او هیچ علاقه‌ای به ارتباط صمیمی و نزدیک با دیگران ندارد و برقراری رابطه برایش لذتی ایجاد نمی‌کند. ضمن آن‌ که از فعالیت‌های فردی بیشتر لذت می‌برد و در واقع آنها را ترجیح می‌دهد. به‌ طور کلی تعداد فعالیت‌های لذت‌بخش در زندگی این فرد بسیار کم است. این فرد در نهایت با یک یا 2 نفر از اعضای خانواده خود ارتباط صمیمی‌تری برقرار می‌کند. معمولا این مرد منزوی در برخورد با دیگران و از جمله همسرش نمی‌تواند هیجان مناسبی از خود نشان دهد. او بسیار کم‌حرف و بی‌توجه است و گاهی اوقات مرموز به نظر می‌رسد. مرد منزوی عاشق تنهایی است و آرامش و لذتش در تنهایی خلاصه می‌شود.

آنها فاقد توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی هستند. زندگی همان چند روز اول خوشی و خنده نیست. در آینده ی نزدیک، ارتباطات فامیلی آغاز خواهد شد و همسر منزوی شما اگر در برخورد با دیگران به مشکل بر بخورد، برایتان عذاب آور خواهد شد. مخصوصا برای خانم‌ها همسر منزوی و گوشه گیر ناراحت کننده خواهد بود.

 

افرادی که بارها شکست خورده اند

کاملا طبیعی است که فرد گاهی به روابط قبلی اش اشاره کند، اما اگر این کار را به دفعات زیاد انجام می‌دهد یعنی هنوز از روابط قبلی خود خارج نشده است. چنین کسی شما را در تمام موارد با او مقایسه خواهد کرد. آمادگی لازم برای تعهد به شما را ندارد. برای شما یا احساستان هیچ احترام و ارزشی قائل نیست. کسی که رابطه ای را از دست داده است، در فاصله ی زمانی اندک نمی‌تواند فرد جدیدی را جایگزین کند.

 

منفی نگرها برای ازدواج مناسب نیستند

بعضی مردم همیشه غمگینند. هر اتفاقی هم که بیفتد، آنها همواره مشکلی پیدا می‌کنند که از آن شکایت کنند. واقعیت این است که دل باختن به افرادی که از پشت عینک بدبینی به جهان نگاه نمی‌کنند، خیلی هم سخت نیست. خودتان را قانع می‌کنید که فقط بار یک غم و مشکل بر روی دوشش سنگینی می‌کند و بعد از آن که این مشکل برطرف شد، شادی و خوشحالی به زندگی او نیز راه خواهد یافت. همچنین وقتی او شما را نور و امید زندگی تاریکش صدا می‌کند، دیگر کاملاً دلباخته می‌شوید. اما باید به شما هشدار بدهیم که نمی‌توانید او را اصلاح کنید. بدبینی دائمی او زندگی شما را هم تیره و تار می‌کند و در نهایت او شما را نیز با خود به باتلاق ناامیدی خواهد کشید.

 

اگر نامزدتان همیشه کشتی‌هایش غرق شده است، بعید است که ازدواج کردن با او خوشبختی را برایتان به ارمغان بیاورد. شاید او هر از گاه احساس شادی و نشاط بکند، اما اکثر اوقات باید شکایت‌هایش را تحمل کنید و به سرزنش‌های دائمی او از اطرافیان بی‌فکر گوش بدهید. احتمالاً او تلاش زیادی برای تغییر دادن خودش نخواهد کرد. فردی که به شکایت کردن عادت کرده باشد و تمایلی هم برای تغییر دادن خودش نداشته باشد، حتی در مثبت‌نگرانه‌ترین رویاها نیزهمسر ایده‌آلی نخواهد بود.

 

با افراد کنترل‌گر ازدواج مناسب نخواهید داشت

افراد کنترلگر برای ازدواج مناسب نیستند

مردانی که با خوش‌زبانی و عوام‌فریبی به هر چه که می‌خواهند، می‌رسند، مناسب ازدواج نیستند. حتی اگر او کنترل کردن دیگران را هر از گاه انجام می‌دهد، باز هم باید مراقب باشید. این واقعیت که او از مهارت کنترل کردن و فریب دادن دیگران برخوردار است و آماده است تا از این مهارت به نفع خودش استفاده کند، نشانه بسیار بدی است. مشکلی که در برخورد با انسان‌های فریبکار پیش می‌آید، این است که یا باید خواسته‌شان را برآورده کنید یا این که اوقات تلخی‌شان را تحمل کنید. باید تلاش کنید تا شوهرتان را راضی و شاد نگه دارید تا از خشم و غضبش در امان بمانید و خودتان را از تحت کنترل بودن او نجات دهید. چیزی که در زندگی مشترک مهم است اظهار نظر درباره مسائل مختلف است، اما فرد کنترلگر اعتماد به نفس و حق انتخاب را از همسرش می‌گیرد.

 

کسی که تیپ و شخصیت ناهمخوان با شما دارد

حتما قبل از ازدواج به تیپ و ظاهر و شخصیت نامزدتان دقت کنید. اگر نمی‌توانید تا دوران پیری زندگی با او را تصور کنید او را انتخاب نکنید. این قصه که تیپ و قیافه بعد از مدتی عادی می‌شود، برای همه صدق نمی‌کند، گاهی ممکن است زشتی چهره ی همسرتان، برای شما عادی نشود. پس کسی را انتخاب کنید که بعدها به خاطره تیپ یا چهره اش به او سرکوفت نزنید.

 

برای ازدواج مناسب از افراد مرموز پرهیز کنید

افرادی که درباره ی مسائل مهم خود صحبت نمی‌کنند، پنهان کارند، احساسات خود را بیان نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند شما از کارشان سر در نیاورید. احتمال‌های زیادی درباره ی این افراد وجود دارد. پس بهتر است خود را درگیر چنین رابطه ای نکنید.

 

با افراد بی هدف ازدواج مناسب نخواهید داشت

افراد بی هدف برای ازدواج مناسب نیستند

شاید با مردانی مواجه شده باشید که در فعالیت‌های مفید شرکت نمی‌کنند. در زمینه شغل یا تحصیل پیشرفتی ندارند و برای بهبودی زندگی‌شان تلاش نمی‌کنند. وقتی  بیکار می‌شوند، چندین ماه در خانه می‌مانند و برایشان مهم نیست تغییر خاصی در زندگی ایجاد کنند و بیشتر وقت‌شان به بازی یا بیکاری سپری می‌شود. این افراد شاید به زبان بگویند که می‌خواهند یک حرکت بزرگ در زندگی بزنند، اما در واقعیت کار مفیدی نمی‌کنند. همیشه منتظرند کسی از راه برسد و به آنها انگیزه دهد و یا شانس به او رو کند. افرادی که کسب و کار مشخصی ندارند و نمی توانند کاری را برای مدتی نگه دارند برای ازدواج مناسب نیستند.

 

نمی‌شود با افراد ظاهربین ازدواج مناسب داشت

مسلماً هر زنی می‌خواهد با مردی ازدواج کند که دیوانه‌وار عاشق زیبایی او باشد. اما اگر ظاهرتان تنها چیزی باشد که این مرد را جذب کرده است، باید بدانید که دارید به استقبال دردسر می‌روید. از قدیم گفته‌اند به جمالت نناز که به تبی بند است، گذر زمان بر روی زیبایی اثر می‌گذارد و چین و چروک‌ها زیبایی را خدشه‌دار می‌کند. کسی که فقط ظاهر شما را بخواهد به طور موقت دوستتان دارد زیرا پس از مدتی ظاهر شما برای او عادی می‌گردد.

 

 فردی که نمی تواند از شما حمایت کند

برایتان پیش آمده که با هیجان در مورد ایده‌های خود حرف بزنید و شریک عاطفی‌تان با بی‌احساسی مطلق به شما بگوید که به هیچ وجه نباید روی کمک او حساب کنید؟در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم خط قرمز روی چنین فردی بکشید. چرا؟ زیرا او توانایی حمایت کردن از شما را نخواهد داشت. کسی که هیچ‌گونه حمایت احساسی یا فکری نمی‌تواند داشته باشد، در زندگی زناشویی هم انسان قابل اعتمادی نخواهد بود. زنان از نظر شخصیتی به مردان مقتدر و حمایت گر نیاز دارد و حس امنیت باعث آرامش آنها می‌شود. مردانی که قدرت حمایت از شما در مقابل خطرات، آسیب‌های روانی و فیزیکی را ندارند برای ازدواج مناسب نخواهند بود.

 

بی‌حوصله‌ها جزء افراد مناسب برای ازدواج نیستند

افراد تنبل و بی حوصله

شاید در ابتدا برایتان جذاب باشد که مرد موردنظرتان کارت بانکی خود را به شما می‌دهد تا به خرید بروید. اما پس از مدتی متوجه خواهید شد او به شدت تنبل و بی‌حوصله است. او حتی حال ندارد با شما تماس بگیرد یا با شما بیرون بیاید. این حد از بی‌حوصلگی باعث خراب شدن رابطه خواهد شد.

ازدواج یعنی این که دو نفری خیلی از کارها را انجام دهید. پس اگر مرد موردنظرتان حوصله همراهمی شما در هیچ کاری را ندارد، گزینه مناسبی برای ازدواج نخواهد بود. زیرا زندگی مرده، افسرده و عاری از هیجانی را برایتان رقم خواهد زد.

 

کسی که مدیریت مالی ندارد برای ازدواج مناسب نخواهد بود

خرج کردن و لذت بردن از پولی که بدست می‌آوریم خیلی هم خوب است، اما کسی که تمام حقوق ماهانه‌اش را با ولخرجی از دست می‌دهد، کسی که برای خرید تلویزیون بزرگ زیر بار قرض می‌رود. اقساد و بدهی‌هایش را به موقع و کامل نمیدهد، پس انداز ندارد و به دوراندیشی معتقد نیست ،حتی از عهده پرداخت هزینه‌های کوچک بر نمی‌آید مدیریت مالی ندارد. بیکاری یا شرایط اضطراری خبر نمی‌کند، چنین کسی در شرایط بحرانی چه خواهد کرد؟

 

افراد بی بند و بار

افراد بی بند و بار

فرد بی بند و بار به زندگی زناشویی رغبتی ندارد و به راحتی می تواند به شما خیانت کند اگر شما دوستدار مردی هستید که برایتان احترام قائل نیست و به طور مداوم با زنان دیگر حرف می‌زند و با آنها صمیمی می‌شود احتمالا اگر با او ازدواج کنید، او خیانت خواهد کرد. افرادی که بی بند و بار هستند هیچ رغبت و انگیزه ای برای داشتن یک زندگی آرام و با آرامش ندارند ، زیرا هر کاری که خودشان دلشان بخواهد انجام می‌دهند و توجهی به همسر خود ، عقاید و نظراتش نمی‌کنند. مرد هوس باز فقط به صمیمیت فیزیکی و جسم یک دختر توجه دارد و تنها به دنبال لذت و رفع تمایلات جنسی است. چنین مردی اصلا برای ازدواج مناسب نیست.

 

برای ازدواج مناسب، ازخسیس‌ها دوری کنید

افرادی که نمی‌توانند به راحتی پول خرج کنند. حسابگرهای افراطی، شما را به ستوه می‌آورند. افرادی که به خاطر خرید هر چیزی شما را سوال پیچ می‌کنند، برای هر خرید کوچکی باید برنامه ریزی داشته باشند، برای تفریحات خود هزینه نمی‌کنند، تنها در صورت لزوم دست به جیب می‌شوند و چانه زنی هایشان سرسام آور است.

این گونه افراد بیشتر از آن که بخواهند با هدیه‌های مناسب عشقشان را ابراز کنند، فقط ارزان بودنش برایشان مهم است. کسانی که به خاطر پول و دارایی‌تان به شما نزدیک شده‌اند و در باطن هیچ علاقه ای به شما ندارند ممکن است به راحتی شما را ترک کنند. در زندگی با چنین افرادی یا باید مثل آنها باشید یا با رنج دائمی زندگی کنید.

 

شما برای یک ازدواج مناسب چه پیشنهاداتی دارید؟ اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را زیر همین مقاله در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =