چگونه به خودشناسی برسیم

چگونه به خودشناسی برسیم – چگونه خود را بشناسیم

تبریک! شما برنده یک عمر زندگی شده‌اید. این هدیه روزی از شما گرفته خواهد شد، سوال اینجاست! چقدر زندگی کردید؟ مثلا اگر هفتاد سال عمر کردید، جدی هفتاد سال زندگی کردید یا یک سال را هفتاد بار تکرار کردید؟ نکند زندگی کردن را با صرفا زنده بودن اشتباه بگیرید! حیف است شما به ویژگی‌های ارزشمندتان پی نبرید و از استفاده آنها لذتی کسب نکنید. گرچه هرگز برای تجربه زندگی خوب و باکیفیت دیر نیست. شما هر موقع و هرچه زودتر بتوانید به خودشناسی  بیشتری برسید، بهتر اهداف خود را شناخته و برای آنها دقیق‌تر برنامه‌ریزی می‌کنید.

برای چه چیزهایی ارزش قائل هستید

ارزش های خود را پیدا کنید

همه ما با یک سری عقاید و ارزش‌ها بزرگ می‌شویم. از خودتان بپرسید که ارزش‌های شما در زندگی چه چیزهایی هستند؟ کمک به دیگران؟ استفاده از بهترین امکانات؟ خلاق بودن؟ سلامتی؟ قهرمانی؟ امنیت مالی؟ اثر گذاری؟ عدالت؟ دانش و آگاهی؟ پس از پاسخ به این پرسش‌ها، بدانید دلیل اهمیت آن برای شما چه بوده است.

داشتن ارزش‌ها و اصول به شما انرژی بیشتری برای طی کردن مسیر موفقیت می‌دهد. خوب فکر کنید و ارزش‌هایی که دارید را روی کاغذی بنویسید. نوشتن و شناختن آنها نیز در تصمیمات و مسیرهای زندگی‌تان اثر مثبت خواهد گذاشت. وقتی که ویژگی‌های مثبت و منفی خود را نوشتید، ویژگی‌های مثبت‌تان را تقویت کرده و تصمیم بگیرید ویژگی‌های منفی را در خود کاهش دهید. شما با این کار، مسیر زندگی خود را مطابق با ارزش‌های خود خواهید ساخت.

چه چیزهایی دوست دارید و علایق شما در چه زمینه‌ای پررنگ‌تر می‌باشد

از علاقه تا خودشناسی

تا به حال به کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید توجه کرده‌اید؟ کدام کارها شما را به ادامه دادن ترغیب می‌کند؟ به چه مسائلی کنجکاو هستید؟ چه کارهایی را می‌توانید به طور رایگان و با رضایت کامل انجام دهید؟ هنگامی که کودک بودید، به چه زمینه‌هایی علاقه نشان می‌دادید؟ مهم‌ترین قدم برای خودشناسی پاسخ به این سوالات است. از بین کارهایی که به آنها علاقه دارید تعدادی را انتخاب کرده و انجام دهید تا استعدادهای خود را بیابید.

برای خودشناسی بیشتر، ویژگی‌های کلیدی خود را بیابید

ویژگی های کلیدی برای خودشناسی

برای دانستن ویژگی‌های کلیدی خود هم می‌توانید مدتی رفتار خود را زیر نظر بگیرید هم از دیگران بپرسید. مثلا آیا شنونده خوبی هستید؟ خوب مدیریت می‌کنید؟ آینده‌نگری دارید؟ مهربان هستید؟ شجاعت خاصی در کارهایتان دیده می‌شود؟ در مواقعی رفتار احساسی و رمانتیک از خودتان نشان می‌دهید؟ رهبری یا دنباله‌رو بودن، کدام را ترجیح می‌دهید؟ و… اگر شغل و حرفه‌ای را خیلی دوست دارید می‌توانید ویژگی‌های لازم آن را در خود ایجاد کنید.

آهنگ زندگی شما چگونه است

آهنگ زندگی شما

برای خودشناسی و پیدا کردن مسیر مناسب زندگی‌تان باید بدانید آهنگ و ریتم زندگی شما چگونه است. مثلا آیا به طور منظم یک سری کارها را روزانه انجام می‌دهید یا دیروز با امروزتان خیلی فرق دارد؟ ساعت خواب شما چگونه است؟ در چه موقع از روز حوصله و انرژی بیشتری دارید؟ برای هر کاری چقدر وقت می‌گذارید؟ سعی کنید صادقانه به این سوالات پاسخ دهید تا بهترین تصمیمات را بگیرید.

ماموریت و رسالت شما در زندگی چیست

چه انسان‌هایی را تحسین می‌کنید و چرا؟ دقیقا در چه جایگاهی حس می‌کنید زندگی‌تان پر معناست؟ کدام اتفاق در زندگی شما باعث این تفکر شده است؟ نقطه اوج زندگی را در چه می‌بینید؟ مثلا مدال یا افتخار در رشته‌ای خاص کسب کنید؟ رئیس کسب و کار خودتان باشید؟ همه شما را دوست‌ داشته باشند؟ حرفه‌ای خاص را کاملا بی‌نقص انجام دهید؟ همه جای کره زمین را دیده باشید؟ آثاری منحصربه‌فرد با سلیقه خودتان خلق کرده باشید؟

خودتان باشید تا به خودشناسی بیشتری برسید

خودتان باشید

باور کنید آنقدر که فکر می‌کنید نظرات دیگران مهم نیست. بعضی مسائل ارزش آن را ندارد که آرامش شما را بهم بریزد و خود واقعی‌تان را به زور از شما بگیرد. خود را دوست داشته باشید، به راحتی نظر خود را بگویید بدون آن که از قضاوت دیگران بترسید. ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنید. اگر متوجه شدید افرادی به روح شما آسیب می‌زنند، از آنها دور شوید. گروه‌ها و انسان‌های مناسب خودتان را پیدا کنید و وقت گران‌بهای خود را با آنها بگذرانید.

از انتقاد تا خودشناسی

از انتقاد تا خودشناسی

به انسان‌ها وعقایدشان احترام بگذارید اما همیشه ضرورت ندارد بابت هرکاری و هر انتخابی که می‌کنید به دیگران توضیح دهید. البته هیچ اشکالی ندارد که انتقاداتی از سوی دیگران و نزدیکان خود بشنوید. اگر کسی انتقادی نسبت به شما داشت بدون این که عصبانی شوید فقط گوش دهید. او از زاویه دید خود این نظرات را بیان کرده است. پس از گوش کردن حرف‌هایش این شما هستید که انتخاب می‌کنید درباره آنچه شنیدید چه تصمیمی بگیرید.

 

نظر شما درباره خودشناسی چیست؟ اگر نظر یا پیشنهادی در زمینه خودشناسی دارید، لطفا آن را زیر همین نوشته با ما درمیان بگذارید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =