ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی خوب است یا بد؟

در ازدواج با فامیل مردد و دودل هستید؟ آیا خودتان ازدواج با فامیل و آشنا را دوست دارید؟ رابطه‌تان با فامیل خوب است؟ از طرفی از بعضی سوالات فامیل “کی درس‌هایت را تمام می‌کنی؟ ” و “چرا ازدواج نمی‌کنی؟ ” و… خسته شدید و از آنها خوش‌تان نمی‌آید؟ از طرف دیگر خاطرات شیرینی با فامیل دارید؟

در این مقاله مزایا و معایب ازدواج فامیلی را به شما می‌گوییم تا بهترین تصمیم را برای آینده خودتان بگیرید.

پنج مزیت جالب درباره ازدواج فامیلی:

چند مزیت جالب

 1. به علت رفت وآمد و معاشرت بیشتر خانواده‌ها با یکدیگر، طرفین شناخت بهتر و بیشتری از آداب و رسوم و اخلاق هم دارند. همچنین از مزایای ازدواج فامیلی شناخت عمیق‌تر طرفین از نظر آسیب‌های اجتماعی مانند مصرف سیگار و مواد مخدر، داشتن ارتباط های نامعقول و… امکان رسیدن به اطمینان بیشتر می‌باشد.


 2. همان‌طور که می‌دانید صمیمیت خانواده‌های طرفین در بهبود روابط زوج‌ها نقش موثری ایفا می‌کند، در ازدواج‌ فامیلی به دلیل سازگاری و هم‌خوانی بیشتر بین همسران و خانواده‌هایشان ثبات زندگی زناشویی بیشتر است.


 3. معمولا با ازدواج فامیلی مذاکرات قبل ازدواج مثل مهریه، جهیزیه، مراسم عقد و عروسی به راحتی انجام می‌گیرد و با هزینه کمتری همراه است.

 1. ازدواج فامیلی باعث تحکیم پیوندهای خانوادگی و همبستگی بین اعضا و به وجود آمدن فرصت‌های عالی برای انتقال ارزش‌های فرهنگی و تداوم آن طی نسل‌های متمادی در خانواده می‌شود.


 2. با این نوع ازدواج معمولا در آینده برای تربیت فرزند، کمتر دچار دوگانگی فرهنگی خواهید شد.

چهار عیب مهم :

معایب ازدواج فامیلی

 1. بدانید در همه انسان‌ها ژن نهفته و آشکار معیوب وجود دارد! فقط با ازدواج فامیلی ممکن است احتمال اختلال ژنتیکی بالاتر رود. پس اگر تصمیم خود را گرفته‌اید لازم است به مشاوره و آزمایش ژنتیک مراجعه نمایید. حواس‌تان باشد که هم دختر هم پسر باید آزمایش بدهند. تا آمدن جواب آزمایش، تصمیم‌تان را در جمع فامیل جار نزنید.
  اگر در فامیل نقص و اختلال مادرزادی وجود داشته باشد، با این گونه ازدواج‌ها احتمال رسیدن آن نقص‌ها به فرزند حاصل از ازدواج بالا می‌رود. زیرا ژن مخصوص بیماری هم از پدر و هم از مادر به فرزند ارث می‌رسد. این احتمال وجود دارد که نقص و اختلال ژنتیکی در فرزند دیده نشده و در نسل‌های بعدی دیده شود. 

 2. همان‌طور که گفته شد، روابط فامیلی باعث شناخت بیشتر افراد نسبت به یکدیگر می‌شود. اما در برخی دیده شده که برای خانواده‌ها آشنا بودن با یکدیگر و فامیل بودن، دلیلی کافی برای تصمیم گیری ازدواج بوده و خانواده‌ها تحقیقات لازم را انجام ندادند.
  بعد از ازدواج متوجه مواردی می‌شوند که اگر قبل از ازدواج می‌دانستند در تصمیم‌گیری خود تجدید نظر می‌کردند. پس بهتر است با وجود فامیل بودن، از تحقیقات لازم صرف نظر نکنید.

 3. باید دقت بیشتری در انتخاب فرد مناسب ازدواج صورت گیرد. معمولا طلاق در ازدواج‌های فامیلی سخت‌تر از ازدواج‌های دیگر انجام می‌گیرد. چون با جدایی دو نفر از هم ممکن است روابط خانوادگی‌شان به هم بریزد و یک فامیل از هم پاشیده شود.

 4. حواس‌تان به دخالت اطرافیان در زندگی‌تان باشد. بهتر است از همان ابتدا حد و مرزهایی را برای دخالت آن‌ها در نظر بگیرید. این حد و مرزها را با ایشان درمیان بگذارید. وگرنه ممکن است مشاجرات شما و حرف‌های خصوصی‌تان در کل فامیل پخش شود و آبروی شما در میان آشنا و فامیل برود.


نظر شما درباره ازدواج فامیلی چیست؟ اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را زیر همین نوشته با ما درمیان بگذارید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − نه =