به نظر شما چه سنی برای فرستادن کودکان به مهدکودک مناسب است؟

آیا گمان می‌کنید فرزند شما آمادگی لازم برای رفتن به مهد یا کودکستان را دارد؟

در این ویدئو با شما درباره رفتن کودکان به مهد یا کودکستان صحبت خواهم کرد.

شرایط رفتن کودکان به مهدکودک

به طور کلی ما تا سن 4 سالگی به “هیچ عنوان” توصیه نمی‌‌کنیم که بچه‌ها به مهدکودک بروند. اما بعد از سن 4 سالگی بهتر است با شرایطی که خدمت‌تون عرض خواهم کرد بچه‌ها به مهد یا کودکستان بروند.

شرط اول برای رفتن به مهدکودک :

خود کودک برای رفتن به مهد تمایل داشته باشه و این طور نباشه که ما بخوایم به زور و اجبار بچه رو به مهدکودک بفرستیم.

شرط دوم برای فرستادن کودک به مهد :

بهتر است برای شروع مهدکودک به صورت هر روز نباشد! ترجیحا روز در میان یا دو روز در هفته باشه تا فشار کمتری به بچه وارد بشه و احساس ناامنی نکنه.

شرط سوم برای رفتن به مهدکودک :

ساعاتی که بچه در مهدکودک هست کم باشه یعنی حداکثر تا چهار ساعت. ساعات طولانی میتونه باعث احساس ناامنی بشه.

برای مثال، بعضی از مادران کودک‌شان را صبح زود یعنی ساعت هفت و یا قبل از هفت به مهدکودک می‌سپارند. از آن طرف ساعت دو و نیم یا سه بعد از ظهر میان دنبالش. این مدت برای حضور کودک خارج از خانه مدت زیادی است و مسلما باعث ایجاد احساس ناامنی در کودک خواهد شد. بنابراین بهتر است اگر بخواهیم کودک را به مهد بفرستیم در ابتدای کار به صورت روز در میان و با ساعات کم یعنی حداکثر بین سه تا چهار ساعت باشه. سعی کنیم با تمایل خودش این کار رو بکنیم و بچه رو به زور به مهدکودک نفرستیم تا احساس ناامنی برای کودک به وجود نیاد.

متاسفانه من خودم شاهد این صحنه بودم که بعضی از مادران کودک‌شان را صبح زود با فشار و اجبار، وادار به سوار شدن به سرویس می‌کنند. بچه هایی که حتی به سن چهار سال نرسیده‌اند. از مادرشون عاجزانه درخواست می‌کنند که ما رو نفرست ما می‌خوایم کنار تو باشیم و خونه بمونیم. مسلما این بچه‌ها از لحاظ روحی آسیب خواهند دید. بنابراین سعی کنیم که حتما تمایل بچه‌ها رو درنظر بگیریم. همون طور که قبلا اشاره کردم، سن‌ بچه‌ها هم از چهار سال بیشتر باشد.