درمان وسواس کودکان

درمان وسواس در کودکان

اختلال وسواس در کودکان به صورت افکار، احساسات و ترس‌های ناخواسته بروز پیدا می‌کند که ممکن است با رفتارهای اجباری نیز همراه شود. این اختلال، کارکرد روزانه کودک را به شکل قابل ملاحظه‌ای مختل می‌کند و می‌تواند مشکلات زیادی در روند رشدی او برجای گذارد. اختلال وسواس جبری دو عنصر دارد:
1. وسواس فکری
2. وسواس عملی

وسواس‌ فکری، افکار ناخواسته‌ای هستند که به ذهن کودک وارد می‌شوند و پریشانی و اضطراب فراوانی ایجاد می‌کنند. برای مثال کودک ممکن است باور داشته باشد که یک دزد از پنجره‌ی بسته وارد خانه می‌شود و به او یا نزدیکانش آسیب می‌رساند.
وسواس عملی، کارهایی هستند که کودک آن‌ها را برای رها شدن از افکار وسواسی‌اش انجام می‌دهد. برای مثال کودکی که فکر می‌کند دزدی به اعضای خانواده‌اش آسیب خواهد رساند، ممکن است مکررا پنجره را کنترل کند که بسته باشد.

بروز وسواس در کودکان باید جدی گرفته شود، زیرا نشان‌ دهنده وجود اضطرابی پنهان در آن‌هاست. از آن‌جا که کودکان معمولا از ماهیت افکار و رفتارهای وسواسی خود اطلاعی ندارند و در بیان هیجانات خود با مشکل مواجه هستند، بهتر است شما به عنوان والدین کودک علایم وسواس در کودکان را بشناسید. آن‌ها را شناسایی کنید و در جهت درمان آن هر چه زودتر اقدام کنید.

علل ابتلا به وسواس در کودکان چیست؟

وراثت نقش مهمی در بروز وسواس در کودکان دارد، در واقع میزان شیوع وسواس در بچه‌هایی که اعضای خانواده آن‌ها دارای این اختلال هستند، در مقایسه با دیگران بیشتر است. عامل مهم دیگر در پیدایش وسواس در کودکان، عدم تعادل انتقال دهنده سروتونین در مغز است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کمبود سروتونین در مغز کودکان، در بروز این عارضه نقش بسزایی را عهده دار می باشد. همچنین گاهی اوقات وسواس می‌تواند بعد از یک بیماری یا یک دوره سخت و استرس زا برای کودک به وجود بیاید.

درمان وسواس

نشانه‌های وسواس در کودکان چیست؟

همان طور که گفتیم، بسیار مهم است که شما به عنوان والدین کودک بتوانید با دقت بر رفتار کودک خود علائم بیماری را در او تشخیص دهید و اولین قدم را برای کمک به درمان او بردارید. علائم و نشانه‌های وسواس در کودکان به شکل‌های مختلف بروز می‌کنند. از جمله افکار و رفتارهایی که نشان‌دهندۀ وسواس در کودکان است عبارتند از:

• نگرانی درباره مریضی، آسیب یا مرگ خودشان یا اعضای خانواده
• ترس کودک در مورد نقض قوانین و احساس گناه در مورد انجام کاری بد
• نگرانی کودک درباره تمیزی، کثیفی و میکروب ها و در نتیجه شستن مکرر
• افکاری درباره ی اینکه بعضی چیزها خوش شانسی یا بد شانسی می‌آورند
• اهمیت دادن بیش از حد به نظم و تقارن یا قرار گرفتن دقیق شی در یک جا
• چک کردن های مکرر مثل چک کردن قفل بودن در یا روشن و خاموش بودن چراغ

• داشتن مشکل برای تصمیم گیری یا انتخاب
• داشتن مشکل برای تمرکز بر روی تکالیف مدرسه
• پاک نویس کردن بیش از حد لازم و دوباره نوشتن
• اصرار داشتن بر اینکه والدین کار را دقیق به او بگویند
• خوردن، پوشیدن، یا انجام کارها به یک شکل به خصوص
• خیلی طول می‌کشد تا کارهای روزمره شان را انجام دهند مثل لباس پوشیدن

چگونه وسواس در کودکان را درمان کنیم؟

درمان وسواس در کودکان هم به صورت شناختی-رفتاری و هم به صورت دارویی انجام می‌شود. از آنجا که وسواس بیماری مزمنی است درمان آن معمولا زمان بر است. بیماری وسواس به گونه‌ای است که حتی اگر درمان هم بشود بعد از چند سال ممکن است دوباره بروز کند. اما با این حال اصلا جای نگرانی نیست. زیرا می‌توان با آموزش صحیح، نحوه مدیریت علائم بیماری را به کودک آموزش داد.

چگونه وسواس در کودکان را درمان کنیم؟
درمان شناختی-رفتاری از موثرترین روش‌های درمان وسواس در کودکان و نوجوانان است و کمک گرفتن از یک درمانگر می‌تواند به تسریع روند درمان کمک کند. در این شیوه‌ی درمان مهارت‌هایی به کودک آموزش داده می‌شود تا بتواند با ترس‌هایش رو‌به‌رو شود و اضطراب خود را کنترل نماید. روش رفتاردرمانی که در آن درمانگر، کودک وسواسی را تشویق می‌کند تا افکار وسواسی خود را به طور دقیق و جزءبه‌جزء شرح دهد تا او بتواند اجزای مهم این رفتارها را شناسایی کند. آنگاه از او می‌پرسد که انجام دادن کدام یک از رفتارهای وسواسی‌اش ضروری نیست و آیا می‌تواند بدون آن که نگران و مضطرب شود آن‌ها را حذف کند.

در روش شناخت درمانی، به کودک آموزش داده می‌شود که چگونه می‌تواند احساسات و افکارش را درباره فکر و عملی که انجام می‌دهد تغییر دهد. برای مثال درمانگر از کودکی که وسواس شستن دست دارد می‌خواهد که دست‌هایش را با چیزهای مختلف کثیف کند و سعی کند بدون آن که چندین بار دست هایش را بشوید به بازی خود ادامه دهد و فقط یکبار در انتهای بازی دستش را بشوید. درمان شناختی-رفتاری گاهی اوقات با دارو نیز همراه می‌شود. البته توجه داشته باشید گرچه استفاده از دارو مفید است اما به تنهایی برای درمان کافی نیست و باید در کنار روش‌های شناختی-رفتاری استفاده شود.

آیا والدین می توانند در درمان کودک وسواسی نقش داشته باشند؟

نقش والدین و دیگر اعضای خانواده در درمان وسواس در کودکان بسیار قابل توجه است. زمانی كه كودكی دچار مشكل وسواس می‌شود، به این نكته توجه داشته باشید كه كودك گناه و تقصیری ندارد. تقریبا هیچ كودك وسواسی‌ای وجود ندارد مگر اینکه یکی از والدین و یا اعضای خانواده او مضطرب، پریشان و یا مبتلا به اختلالات عصبی است. پس او را مقصر ندانید و تلاش کنید از هر جهت کودک را مورد حمایت خود قرار دهید. البته برای این کار، صبر و حوصله زیادی لازم است.

توجه داشته باشید هر چه همراهی شما با کودکتان بیشتر باشد، روند درمان او سریعتر طی خواهد شد و رفتارها و افكار آزاردهنده كودك نیز زودتر از بین خواهند رفت. سعی کنید كمترین بهبود كودك را تشخیص داده و او را مورد تشویق و حمایت خود قرار دهید. همچنین شرایط را برای كودك آرام و عادی نگه دارید تا او بتواند سختی‌های درمان را راحت‌تر بگذراند.

 

شما برای درمان وسواس در کودکان از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =