کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال

در جلسه گذشته درباره کودکان بیش فعال صحبت کردیم و اشاره کردم که گاهی این کودکان بیش از اندازه صحبت می‌کنن. هنگامی که صحبت های زیاد این کودکان ما رو کلافه کرده و به اونا توجه نمی‌کنیم، یا این که هر موقع میان شروع می‌کنن به صحبت ، چون ما می‌دونیم که قراره خیلی صحبت کنن از همون ابتدا توجه‌مونو به چیز دیگه ای معطوف می‌کنیم. این کار دو آسیب رو به همراه داره.

آسیب اول:

آسیب اول این هست که اعتماد به نفس این بچه میاد پایین. چرا چون فکر می‌کنه که هیچ موقع به حرف من توجه نمیشه و حرف من دارای ارزش چندانی نیست. همینطور شخصیت خودش و فکر میکنه خودش هم ارزش چندانی نداره و محبوبیت چندانی در اون جمعی که هست نداره. لذا این روی اعتماد به نفس و عزت نفس فرزندمون تاثیر می‌زاره.

آسیب دوم:

آسیب دوم این هستش که کودکان برای اینکه نظر بقیه رو جلب کنن یه حرفایی رو سرهم کنن و حتی دروغ هایی رو بسازن تا بتونن این توجه بقیه رو جلب کنن و پدر و مادر به نوعی به اونا بیشتر توجه کنن و حرف‌شونو گوش بدن.

بنابراین ما باید سعی کنیم که با توجه به فرزندمون به حرفاش گوش بدیم. البته خب ممکنه بعضی از والدین بگن که خب ما فرصت نداریم ما حوصله نداریم، خسته‌ایم از سرکار اومدیم و یا مشغله های دیگه ای داریم و نمی‌تونیم این کار رو انجام بدیم.  راهی که من پیشنهاد می‌کنم خدمت‌تون این هست که شما می‌تونین یه زمانی رو مشخص کنین و بگید مثلا من 10 دقیقه می‌تونم با تو صحبت کنم و بعد از اون کار دارم می‌خوام با مادرت صحبت کنم با پدرت صحبت کنم برم سراغ کارهام و یا هر مسئله دیگه ای.

اینو به فرزندمون یاد میدیم که تو همون زمان می‌تونه باهامون صحبت کنه. سعی کنیم در اون زمانی که مشخص کردیم همه توجهمون به کودکمون باشه. نباید طوری باشه که مثلا من دفترچه یا کتاب خودمو باز کردم و می‌خونم و بهش میگم که تو صحبت کن من گوشم با توئه، این اشتباهه. طوری نباشه که فرزندمون احساس کنه ما بهش کم توجه هستیم.

بیش فعالی  در کودکان بالای 12 سال

مورد بعدی این هست که کودکان بیش فعال تا سن زیر 12 سال رو ما گفتیم بهتره توی کلاس‌های ورزشی برن، از سن 12 سال به بعد، بهتر هست که این نیروی بچه‌ها جهت دهی بشه، بچه های بالای 12 سال معمولا مثل بچه های کم سن و سال نمی‌دوئن و نمی‌پرن و اون شلوغ بازیا رو ندارن اما بلاخره اون نیرو در وجودشون هست و ما باید اونو جهت‌دهی کنیم حالا می‌خواد در مسیر درس باشه، در مسیر خلاقیت های خاص باشه،  زمینه های هنری باشه، به هر صورت ما باید به این جهت بدیم و سعی کنیم که این انرژی به نحو احسن مدیریت بشه.