کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال مشخصه اصلی‌شون این است که از تحرک و فعالیت بیشتری نسبت به سایر کودکان برخوردار هستند. معمولا بیشتر صحبت می‌کنن. وقتی مهمونی برامون میاد خیلی شیطونی می‌کنن. وقتی جایی می‌ریم مهمونی به همین صورت هست. شب ها توی خواب خیلی غلت می‌زنن. گاها پدر و مادرها میگن که وقتی به اونا دیکته میگیم نقطه نمیزارن، تشدید نمیزارن. گاهی سرکش کاف رو یادشون میره و… کودکان بیش فعال در واقع به علت اون توان و انرژی زیادی که در بدن‌شون هست، می‌خوان که هرچی زود تر این انرژی رو تخلیه کنن و تحرک داشته باشن.

در فعالیت‌هایی مثل دیکته گفتن سعی می‌کنن که هرچی سریع تر به آخر جمله برسن و جمله رو تموم کنن. همین طور برای به آخر درس و کلاس هم به این صورت عجله دارند. توجه داشته باشید این نشانه عدم تمرکز اونا نیست. اگر اونا در حالتی که انرژی‌شون تخلیه شده باشه ما اونا رو آزمایش کنیم، پدر و مادر به فرزندشون دیکته بگن و این قضیه رو تست کنن و ببینن در اون حالت هم فرزندشون باز هم چیزیو جا میندازه یا نه که اگه اینطور باشه بله میشه به عدم تمرکز و یا آسیب‌های دیگه فکر کرد، اما اگر اینطور نبود مسلما کودک ما تمرکزش کافی هست و اون جاافتادگی هایی که در درس یا دیکته وجود داره بخاطر بیش فعالیش هست.

خب راه چاره برای این بچه‌ها چیه؟

بهترین گزینه این است که تا امکان داره انرژی اونا رو تخلیه کنیم.  حالا با روش های مختلف مثلا بازی هایی رو طرح کنیم که توش دویدن باشه پریدن باشه و تحرک زیادی داشته باشه که اونا از این طریق بتونن انرژیشونو تخلیه کنن. می‌تونه بازی های خارج از خونه هم باشه، استخر رفتن هم باشه.  برای بچه های زیر 12 سال می‌تونه کلاس های مختلف ورزشی باشه.

بنابراین ما تا سن 12 سال باید سعی کنیم که کلاسایی که بچه رو ثبت نام می‌کنیم توش تحرک باشه و عمدتا کلاس‌های ورزشی به این صورت هست و سعی نکنیم وقت بچه هامونو بجز تایم مدرسه با کلاس هایی پر کنیم که اونا مجبور باشن بشینن و تحرک نداشته باشن، که این مسئله باعث پرخاشگری و کج خلقیشون خواهد شد. البته ما برای کودکانی که بیش فعال نیستند کلاس های غیرورزشی رو براشون منع نمی‌کنیم. کودکانی که خودشون علاقمند هستند که تو این کلاسا شرکت کنن مشکلی نیست و می‌تونن پدر مادر ها اونا رو به این کلاسا بفرستن اما برای بچه های بیش فعال اگر کلاسی دارن غیر از ساعات مدرسه باید کلاسی باشه که انرژی اونا تخلیه بشه، تحرک وجود داشته باشه و ترجیحا ورزشی باشه.