چگونه به خودشناسی برسیم

چگونه به خودشناسی برسیم – چگونه خود را بشناسیم

تبریک! شما برنده یک عمر زندگی شده‌اید. این هدیه روزی از شما گرفته خواهد شد، سوال اینجاست! چقدر زندگی کردید؟ مثلا اگر هفتاد سال عمر کردید، جدی هفتاد سال زندگی کردید یا یک سال را هفتاد بار تکرار کردید؟ نکند زندگی کردن را با صرفا زنده بودن اشتباه بگیرید! حیف است شما به ویژگی‌های ارزشمندتان پی نبرید و از استفاده آنها لذتی کسب نکنید. گرچه هرگز برای تجربه زندگی خوب و باکیفیت دیر نیست. شما هر موقع و هرچه زودتر بتوانید به خودشناسی  بیشتری برسید، بهتر اهداف خود را شناخته و برای آنها دقیق‌تر برنامه‌ریزی می‌کنید.

برای چه چیزهایی ارزش قائل هستید

ارزش های خود را پیدا کنید

همه ما با یک سری عقاید و ارزش‌ها بزرگ می‌شویم. از خودتان بپرسید که ارزش‌های شما در زندگی چه چیزهایی هستند؟ کمک به دیگران؟ استفاده از بهترین امکانات؟ خلاق بودن؟ سلامتی؟ قهرمانی؟ امنیت مالی؟ اثر گذاری؟ عدالت؟ دانش و آگاهی؟ پس از پاسخ به این پرسش‌ها، بدانید دلیل اهمیت آن برای شما چه بوده است.

داشتن ارزش‌ها و اصول به شما انرژی بیشتری برای طی کردن مسیر موفقیت می‌دهد. خوب فکر کنید و ارزش‌هایی که دارید را روی کاغذی بنویسید. نوشتن و شناختن آنها نیز در تصمیمات و مسیرهای زندگی‌تان اثر مثبت خواهد گذاشت. وقتی که ویژگی‌های مثبت و منفی خود را نوشتید، ویژگی‌های مثبت‌تان را تقویت کرده و تصمیم بگیرید ویژگی‌های منفی را در خود کاهش دهید. شما با این کار، مسیر زندگی خود را مطابق با ارزش‌های خود خواهید ساخت.

چه چیزهایی دوست دارید و علایق شما در چه زمینه‌ای پررنگ‌تر می‌باشد

از علاقه تا خودشناسی

تا به حال به کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید توجه کرده‌اید؟ کدام کارها شما را به ادامه دادن ترغیب می‌کند؟ به چه مسائلی کنجکاو هستید؟ چه کارهایی را می‌توانید به طور رایگان و با رضایت کامل انجام دهید؟ هنگامی که کودک بودید، به چه زمینه‌هایی علاقه نشان می‌دادید؟ مهم‌ترین قدم برای خودشناسی پاسخ به این سوالات است. از بین کارهایی که به آنها علاقه دارید تعدادی را انتخاب کرده و انجام دهید تا استعدادهای خود را بیابید.

برای خودشناسی بیشتر، ویژگی‌های کلیدی خود را بیابید

ویژگی های کلیدی برای خودشناسی

برای دانستن ویژگی‌های کلیدی خود هم می‌توانید مدتی رفتار خود را زیر نظر بگیرید هم از دیگران بپرسید. مثلا آیا شنونده خوبی هستید؟ خوب مدیریت می‌کنید؟ آینده‌نگری دارید؟ مهربان هستید؟ شجاعت خاصی در کارهایتان دیده می‌شود؟ در مواقعی رفتار احساسی و رمانتیک از خودتان نشان می‌دهید؟ رهبری یا دنباله‌رو بودن، کدام را ترجیح می‌دهید؟ و… اگر شغل و حرفه‌ای را خیلی دوست دارید می‌توانید ویژگی‌های لازم آن را در خود ایجاد کنید.

آهنگ زندگی شما چگونه است

آهنگ زندگی شما

برای خودشناسی و پیدا کردن مسیر مناسب زندگی‌تان باید بدانید آهنگ و ریتم زندگی شما چگونه است. مثلا آیا به طور منظم یک سری کارها را روزانه انجام می‌دهید یا دیروز با امروزتان خیلی فرق دارد؟ ساعت خواب شما چگونه است؟ در چه موقع از روز حوصله و انرژی بیشتری دارید؟ برای هر کاری چقدر وقت می‌گذارید؟ سعی کنید صادقانه به این سوالات پاسخ دهید تا بهترین تصمیمات را بگیرید.

ماموریت و رسالت شما در زندگی چیست

چه انسان‌هایی را تحسین می‌کنید و چرا؟ دقیقا در چه جایگاهی حس می‌کنید زندگی‌تان پر معناست؟ کدام اتفاق در زندگی شما باعث این تفکر شده است؟ نقطه اوج زندگی را در چه می‌بینید؟ مثلا مدال یا افتخار در رشته‌ای خاص کسب کنید؟ رئیس کسب و کار خودتان باشید؟ همه شما را دوست‌ داشته باشند؟ حرفه‌ای خاص را کاملا بی‌نقص انجام دهید؟ همه جای کره زمین را دیده باشید؟ آثاری منحصربه‌فرد با سلیقه خودتان خلق کرده باشید؟

خودتان باشید تا به خودشناسی بیشتری برسید

خودتان باشید

باور کنید آنقدر که فکر می‌کنید نظرات دیگران مهم نیست. بعضی مسائل ارزش آن را ندارد که آرامش شما را بهم بریزد و خود واقعی‌تان را به زور از شما بگیرد. خود را دوست داشته باشید، به راحتی نظر خود را بگویید بدون آن که از قضاوت دیگران بترسید. ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنید. اگر متوجه شدید افرادی به روح شما آسیب می‌زنند، از آنها دور شوید. گروه‌ها و انسان‌های مناسب خودتان را پیدا کنید و وقت گران‌بهای خود را با آنها بگذرانید.

از انتقاد تا خودشناسی

از انتقاد تا خودشناسی

به انسان‌ها وعقایدشان احترام بگذارید اما همیشه ضرورت ندارد بابت هرکاری و هر انتخابی که می‌کنید به دیگران توضیح دهید. البته هیچ اشکالی ندارد که انتقاداتی از سوی دیگران و نزدیکان خود بشنوید. اگر کسی انتقادی نسبت به شما داشت بدون این که عصبانی شوید فقط گوش دهید. او از زاویه دید خود این نظرات را بیان کرده است. پس از گوش کردن حرف‌هایش این شما هستید که انتخاب می‌کنید درباره آنچه شنیدید چه تصمیمی بگیرید.

 

نظر شما درباره خودشناسی چیست؟ اگر نظر یا پیشنهادی در زمینه خودشناسی دارید، لطفا آن را زیر همین نوشته با ما درمیان بگذارید.

فرصت ها را بشناسیم

چگونه فرصت ها را بشناسیم، نکاتی برای شناختن فرصت ها

داستان زندگی شما بر اساس تصمیماتی نوشته خواهد شد که گرفته‌اید و از فرصت‌هایی استفاده کرده‌اید نه آنچه که فقط به آن اندیشده‌اید. فرصت آن چیزی است که شانس تغییر شرایط به سوی بهتر شدن را به شما می‌دهد. خیلی از فرصت‌هایی که سر راه‌تان قرار می‌گیرند به راحتی قابل شناخت و استفاده نیستند. در ادامه این مقاله به شما می‌گوییم چگونه فرصت ها را بشناسید.

ویژگی‌هایی که برای شناختن فرصت ها مفیدند

اگر به زندگی انسان‌های موفق نگاه کنیم درمی‌یابیم که آنها روزانه برخی ویژگی‌ها را در خودشان تقویت کرده‌اند.برای شناختن فرصت ها باید کنجکاو بود. ذهن کنجکاو مدام پرسش‌های عمیق‌تر و متفکرانه‌تر مطرح می‌کند که برای یافتن فرصت لازم است. پرسش‌هایی مانند:

اینجا، همین حالا، چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

چرا چنین اتفاقی میفتد؟

چه چیز این اتفاق جالب است؟

چطور می‌توانم از این اتفاق بهره ببرم تا به هدفم برسم؟

چه باید بکنم یا بگویم تا از این موقعیت استفاده کنم؟

اراده‌ خود را تقویت کنید. مراقب باشید سختی‌های راه، شما را از هدف‌تان دور نکند و در مسیرتان ثابت‌قدم باشید.

فرصت ها دنبال آدم مطمئن هستند. کسی که به مهارت‌ها، قدرت و توانایی‌های خود شک نکند و اعتماد به نفس داشته باشد.

آینده‌نگری را در خود تقویت کنید. فراتر از این لحظه را ببینید، اگر به کسی کمک می‌کنید، اگر در شرایط سختی هستید، بدانید که در آینده تبدیل به فرصت خواهد شد.

به حکمت اتفاقات فکر کنید

به حکمت اتفاقات فکر کنید

ممکن است هنگام رفتن به سفر، مسیری را به طور اتفاقی اشتباه بروید. در این صورت عصبانی نشوید، شاید این اتفاق رخ داده تا فرصت خوبی برای شما به وجود بیاید یا از اتفاقات بدی جلوگیری نماید. شاید در طول مسیر با انسان‌هایی آشنا شوید که برای شما مفید هستند. شاید اتفاقی در مسیر بیفتد که یکی از استعدادهای پنهان‌تان را شکوفا کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این اتفاقات پیش‌بینی نشده ساده نگذرید و به آنها فکر کنید.

فرصت ها را غنیمت بدانیم

فرصت ها را غنیمت بدانیم

وقتی فرصتی خود را به شما نشان می‌دهد، عجولانه تصمیم نگیرید. پرسش‌هایی را در این شرایط از خود بپرسید و به پاسخ خودتان فکر کنید. مانند:

به چه دستاوردی می‌خواهم برسم؟

این فرصت کمکم می‌کند یا مانع می‌شود؟

مزایا و معایب آن چه هستند؟

آیا نتیجه کاملا تحت کنترل خودم است؟

اگر تحت کنترل خودم نیست، چه کسی آن را کنترل می‌کند و من چگونه می‌توانم روی او اثر بگذارم؟

چه خطراتی را باید به جان بخرم؟

این فرصت چقدر هزینه دارد و برای استفاده از آن چه چیزهایی را باید فدا کنم؟

الان زمان و مکان درست برای انجام این کار است؟

منابع و تجربه لازم برای استفاده از آن را دارم؟

آیا دوباره فرصتی مشابه این به دست خواهم آورد؟

تبدیل تهدید به فرصت

تهدید را به فرصت تبدیل کنید

اگر دقت کنید بیشتر اختراعات مورد استفاده امروزی از تبدیل تهدید به فرصت به وجود آمده‌اند. به اطراف خود نگاه کنید چه مشکلات و مسائلی خود و اطرافیان‌تان را درگیر کرده است، چه دانش یا وسایلی لازم است اما وجود ندارد؟ از شما کمکی برمی‌آید؟ وقتی به آن مسائل فکر می‌کنید، نظریه‌هایی به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ ایده یا نظری داشتید به دیگران مطرح کنید. چون اگر بتوانید توانایی خود را به دیگران ثابت کنید، هنگامی که دیگران با فرصتی مناسب شما روبه‌رو شوند، به شما خواهند گفت.

با انسان‌های شایسته معاشرت کنید

افرادی که ذات خوبی دارند و از موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند شایسته ارتباط برقرار کردن هستند. آنها با خوش‌بینی با چالش‌های زندگی‌شان روبه‌رو می‌شوند. این افراد منبعی از دانش‌ها مهارت‌ها و تجربه‌ها و… هستند. می‌دانند که مشکلات مفید می‌باشند و بهترین استفاده را از شرایط می‌کنند. معاشرت با این انسان‌ها به شناختن فرصت ها کمک می‌کند.

همه فرصت های کوچک و بزرگ را دریابید

همه فرصت ها را دریابید

به مهره‌های دومینو دقت کنید، وقتی اولین مهره میفتد به ترتیب، دومی، سومی و… میفتند. حتی اگر اولین مهره کوچک باشد و به ترتیب مهره‌ها با تناسب استاندارد بزرگ شوند، آن مهره کوچک اولی، این مهره بزرگ آخری را می‌اندازد. همه فرصت ها را دریابید، چه بسا فرصت‌های کوچکی که شما را به فرصت‌های بزرگ می‌رسانند. توصیه می‌شود فرصت‌هایتان را بشناسید و بدانید که با استفاده از یک فرصت، چه فرصت‌های دیگری به دست می‌آید.

ایده‌هایتان را به مرحله عمل برسانید

افراد زیادی هستند که ایده‌ای به ذهنشان رسیده اما چون از فرصت‌شان استفاده نکرده‌اند، آن ایده توسط فرد دیگر اجرا شده‌است. اگر فرصتی ایجاد شد، راهش هم پیدا می‌شود،  کافیست تنبلی و ناامیدی را کنار گذاشته و راه خود را با پشتکار ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر هم به نتیجه مثبت و سودآوری نرسیدید، شما یک تجربه خوب از عملی کردن یک ایده دارید. این تجربه یعنی هر ایده مناسبی که در آینده به ذهن‌تان آمد می‌دانید از کجا شروع کنید و تا کجا پیش بروید.

 

شما چه پیشنهادی برای استفاده از فرصت‌ها دارید؟ اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را زیر همین متن با ما به اشتراک بگذارید.