چگونه کودک باادب تربیت کنیم

چگونه کودک با ادب تربیت کنیم؟

داشتن یک کودک با ادب از خواسته های هر پدر و مادری است. شاید بتوان گفت که اصلی ترین کاری که والدین باید برای تربیت فرزندشان انجام دهند آموختن ادب و نزاکت به وی است. روش هایی وجود دارد که شما می‌توانید یک کودک با ادب تحویل جامعه دهید. در ادامه با اندیشه پیشرفت همراه باشید تا با برخی از روش‌های آموختن و الگوسازی ادب و نزاکت به کودکان آشنا شوید.

1) برای کودک خود الگویی با ادب باشید

یکی از مهمترین نقشهای والدین در تربیت فرزندان، نقش الگویی آنان است. برای ایفای این نقش، باید اهل عمل به آنچه از یک کودک با ادب انتظار داریم باشیم. زیرا کودکان ممکن است توجه چندانی به تذکرات والدین خود نداشته باشند اما به رفتار و عملکردی که از آنها می‌بینند، عمل می‌کنند. چرا که در رویارویی با بسیاری از موقعیت‌ها آنها تجربه‌ای ندارند و آنچه را که در آن موقعیت‌ها از والدین خود می‌بینند به عنوان شیوه‌ی رفتاری خود انتخاب می‌کنند. اگر والدین در آن موقعیت‌ها مودبانه عمل کنند، کودک با ادب می‌شود.

2) احساسات خود را برای کودک بیان کنید

بیان احساسات

بیان احساسات برای کودکان به آنها می‌آموزد تا احساسات خودشان و دیگران را بهتر درک کنند. برای این منظور آنها را تشویق کنید تا به بچه‌هایی که در زمین بازی یا مدرسه تنها هستند و شاید کمی نیاز به محبت و هم‌نشینی دارند، توجه کنند. به آنها کمک کنید تا علائم احساسی را در دیگران ببینند و تشخیص دهند. مثلا حالت های مختلف چهره، که براساس تغییر احساس رخ میدهد را باهم تمرین کنید. با این کار می‌توانید به فرزندانتان بیاموزید که دیگران و احساسات‌شان به اندازه احساسات خود آنها اهمیت دارند و باید به دیگران هم توجه داشت.

3) قاطع اما مهربان باشید

یکی از مهمترین عملکردهای والدین در روش های تربیتی، قاطع بودن است، البته قاطعیت به دور از خشونت. چرا که خشونت شما را از داشتن یک کودک با شخصیت و با ادب ‌دور می‌سازد. پس قاطع اما مهربان باشید، کاری که چندان هم ساده نیست اما از شما ساخته است. مثلا اگر کودکتان هنگام درخواست خود گریه می‌کند یا داد می‌زند، شما به آرامی به کودک خود بگویید که اگر کسی این‌گونه از شما درخواستی کند به درخواستش توجه نمی‌کنید. سپس خودتان را مشغول کاری کنید تا وقتی که کودک آرام شود.

قاطع اما مهربان باشید

در این وضعیت دو حالت ممکن است به وجود آید. حالت اول اینکه کودک همچنان از شیوه‌ی غلط خود برای درخواستش استفاده کند. در این حالت شما همچنان به درخواستش توجه نمی‌کنید. در حالت دوم کودک شیوه درخواست خود را تغییر داده و از روشی دیگر برای درخواستش استفاده می‌کند. اگر این شیوه درخواست مورد تایید شماست، به درخواستش توجه می‌کنید. اگر درخواستش را پذیرفتید به آن عمل کنید و اگر درخواستش را نمی‌پذیرید علت آن را مهربانانه برایش توضیح دهید.

4) آموزش صبر به کودکان کلید تربیت کودک با ادب

انتظار و صبر کردن اصولا کار چندان خوشایندی برای ما بزرگسالان نیست چه برسد به کودکان. اما واقعیت این است که در زندگی باید صبر کردن را بیاموزیم. بنابراین اگر دوست دارید که فرزندتان در آینده و زمان کودکی خود، ایام شاد و موفقی داشته باشد حتما صبور بودن را به او یاد بدهید. مثلا، برای شکل‌دهی به ویژگی صبور بودن در فرزندتان، هر چیزی را سریعا در اختیارش قرار ندهید. منظور تعلل در تامین نیازهای او نیست بلکه برای خواسته‌های فرعی‌اش کمی صبر کنید. هر چیزی را که خواست سریعا در اختیارش نگذارید و اجازه بدهید که ارزش تحقق هر خواسته‌ای را به خوبی درک کند.

برای داشتن یک کودک با ادب صبر کردن را با پرورش گل به او بیاموزید

نکته مهم دیگر این است که کودک شما بداند نام احساسی که در هنگام انتظار کشیدن به او دست می‌دهد صبر است و صبرکردن و صبور بودن چه نتایج خوبی در زندگی به دست می‌آورد. برای تقویت صبر در فرزندتان و داشتن یک کودک با ادب و خوش‌رفتار، تکنیک‌های جالبی وجود دارد مانند انجام بازی هایی که نیاز به صبر دارند، خرید از نانوایی با فرزندتان، یا گل‌کاری و پرورش گل و گیاه. مثلا گلدانی با کمک فرزندتان پرورش بدهید و به او نشان دهید که برای دیدن گل زیبای درون گلدانش نیاز به صبر و انتظار کشیدن دارد.

5) فریاد نکشید تا کودک با ادب داشته باشید

فریاد نکشید

یکی از بدترین شیوه های رفتاری فریاد زدن است. فریاد زدن در هیچ موقعیتی ، نتیجه مطلوبی به بار نمی آورد، به خصوص زمانی که مخاطب شما یک کودک یا حتی یک نوجوان باشد. تنها تاثیر فریاد کشیدن این است که در آن لحظه کودک می‌ترسد و شاید سکوت کند یا به اجبار خواسته شما را انجام دهد اما اندکی بعد کودک همه چیز را فراموش می کند. اما او می‌ آموزد که خودش هم در مواقع ضروری می‌تواند فریاد بکشد و به این ترتیب به خواسته‌اش برسد. پس هنگامی که عصبانی هستیم خودمان را کنترل کنیم تا کودکمان این رفتار را بیاموزد.

6) با کودک خود مودبانه صحبت کنید

اگر با کودک‌تان مودبانه صحبت کنید او نیز می‌تواند رفتار خوب خود را از طریق ادب و احترام گذاشتن به دیگران نشان دهد. از‌‌ همان زمان که او توانست از طریق کلامی ارتباط برقرار کند، می‌تواند «بفرمایید» و «متشکرم» را نیز یاد بگیرد. به او توضیح دهید که زمانی که با ادب است دوست دارید به او کمک کنید، اما زمانی که دستور می‌دهد دوست ندارید. از او بخواهید درخواست‌های خود را محترمانه و بدون ترس بیان کند و برای انجام این درخواست‌ها، از دیگران طلبی ندارد. البته دوباره تکرار می‌کنم، نقش الگویی والدین و این که خود‌تان رفتاری مودبانه و محترمانه داشته باشید، بسیار مؤثر‌ واقع خواهد شد.

 

شما برای تربیت کودک با ادب از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سه =