راه‌های درمان کودک خجالتی

راه های درمان کودک خجالتی چیست

خجالت در کودکان عیب و نقص نیست بلکه یک خصوصیت اخلاقی است و نیازی نیست والدین از این موضوع احساس شرمندگی کنند. این ویژگی اخلاقی‌ در کودکان با تشویق و حمایت والدین اصلاح خواهد شد. شما به عنوان والدین کودک خجالتی بهتر است راه‌های کمک به کودکتان را بیابید. در این مقاله با ۹ راه‌کار مفید برای مقابله با خجالت در کودک آشنا می‌شویم.

۱. الگوی خوبی برای کودکتان باشید

اولین و مهمترین نکته در تربیت کودکان، توجه به الگوبرداری آنان است. اگر شما به عنوان والدین کودک در تعاملات اجتماعی خود فردی خجالتی هستید و به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید به احتمال زیاد فرزندتان نیز کمرو و خجالتی است.

بنابراین برای درمان کودک خجالتی خود سعی کنید به خاطر او هم که شده خجالت را کنار بگذارید. در موقعیت‌های مختلف مثلا هنگامی که در صف ایستاده اید با افراد صحبت کنید. از کودکان دیگر در مورد سن و سالشان بپرسید و فرزندتان را در این فعالیت‌ها سهیم و شریک کنید. هر چه بیشتر با مردم تعامل داشته باشید، اعتماد به نفس کودکتان در برخورد با دیگران بالا تر رفته و کودک اجتماعی‌تری خواهید داشت.

۲. برای درمان کودک خجالتی به او فرصت اظهار نظر بدهيد

برای درمان کودک خجالتی به او فرصت اظهار نظر بدهيد

هر قدر هم که کودک کم سن و سال باشد تلاش کنيد فرصت اظهار نظر در تصميمات خانواده را برايش فراهم آوريد. این کار به درمان کودک خجالتی بسیار کمک می‌کند. البته لازم نیست حتما طبق اظهار نظر او عمل کنید. براي مديريت خواسته‌هاي کودک در سنين پايين‌تر بهتر است چند گزینه پیش روی او بگذارید و از او بخواهيد خواسته اش را از بين گزینه‌های شما انتخاب کند.

۳. عزت نفس را در کودک خجالتی بالا ببرید

عزت نفس از مهمترین ویژگی های شخصیتی است که تقویت آن نتایج بسیار مطلوبی در ابعاد مختلف شخصیت کودک خواهد داشت. هرچه عزت نفس در کودک بالاتر رود، احساس خجالت و کمرویی در او کمتر می‌شود. کودک خجالتی ممکن است تصور ذهنی ضعیفی از خود داشته باشد و احساس کند که شاید در جمع پذیرفته نشود. معمولا کودک خجالتی دارای افکار منفی است. مثلا فکر می‌کند کسی دوست ندارد با او بازی کند یا بچه‌ها از او خوششان نمی‌آید.

سعی کنید افکار مثبت را جایگزین این افکار منفی کنید. به او بگویید که خیلی خوب می‌تواند با بچه‌ها بازی کند و در دل دیگران جا باز کند. کودک را تشویق کنید که خودش را باور کند.کودکانی که درباره خودشان احساس خوبی دارند معمولا خجالتی نیستند.

۴. تعاملات اجتماعی فرزندتان را افزايش دهید

تعاملات اجتماعی کودک را افزايش دهید

حضور در مکان‌های مختلف و تعامل با کودکان دیگر، به کودک خجالتی کمک می‌کند تا بتواند توانايي‌هاي خود را محک بزند. البته بهتر است موقعيت‌هايي انتخاب شود که کودک بتواند در آن‌ها با تجربه‌هاي موفق رو به رو شود تا کم‌کم شجاع‌تر شود. شرکت در کلاس‌هاي ورزشي و تفريحي از جمله اين موارد محسوب مي‌شوند. البته براي شروع مکان‌هايي را انتخاب کنيد که کودکان ديگر رفتار خصمانه‌اي نداشته باشند.

۵. مهارت‌هاي برقراري ارتباط را به کودک خجالتی آموزش دهيد

سعی کنید مهارت‌های ارتباطی را به روش‌های مختلف او بیاموزید. می‌توانید در قالب بازي يا گفتگو و حتي گفتن داستان، مهارت‌هاي برقراري ارتباط را با کودک تمرين کنيد. سپس هر پيشرفت هر چند جزئي را با ابراز هيجان یا نوازش یا پاداش مورد تشويق قرار دهيد. یادمان باشد که پرورش کودک به صرف وقت و حوصله والدين نياز دارد.

۶. از قبل کودک را با محيط‌هاي جدید آشنا کنيد

از قبل کودک را با محيط‌های جدید آشنا کنيد

موقعيت هاي جديد را به نحوي قابل پيش بيني سازيد تا آمادگی مواجهه با آن از قبل براي کودک فراهم شود. مثلاً پيش از شروع يک کلاس او را به آن جا ببريد و شرايط را برايش تشريح کنيد يا به صورت بازي موقعيت هايي را که احتمالاً با آن برخورد خواهد کرد با او تمرين کنيد. این تمرین‌ها در مواجهه با شرایط واقعی بسیار به کودک کمک می‌کند.

۷. به کودک خجالتی خود مسئوليت بدهيد

براي کودک خجالتی خود شرايطي فراهم آوريد که بتواند مسئوليت‌هایی را بپذيرد. سعي کنيد انجام کارهایی را از او بخواهید که مي‌دانيد از عهده آن ها بر مي‌آيد. وقتی کودک در انجام مسئولیتی که به عهده اش بوده موفق می‌شود عزت نفس او بالا می‌رود و احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کند و به این ترتیب احساس خجالت و ضعف در او کمرنگ تر می‌شود.

توجه داشته باشید که هیچگاه موفقيت و شکست او را با کودکان دیگر مقايسه نکنيد. زیرا این کار نتیجه عکس می‌دهد و کودک شما را منزوی‌تر می‌کند. این نکته بسیار مهم است که پيشرفت و شکست او را فقط در قياس با رفتارهاي قبلي خودش ارزیابی کنید.

۸. به کودکتان جایزه بدهید تا خجالتی نشود

به کودکتان جایزه بدهید تا خجالتی نشود

زمانی که کودکتان کارهایش را بی پروا، جسورانه و برون گرایانه انجام می‌دهد او را از این موضوع مطلع کنید و برایش جایزه‌ای بگیرید. تشویق شدن و جایزه گرفتن می‌تواند یک محرک عالی برای رفع مشکل کودک خجالتی باشد.

۹. برای کمک به کودک خجالتی صبور باشید

در هر حال تاکيد مي‌شود که اين رفتار در طول زمان به وجود آمده است. پس بايد انتظار داشته باشيد که با گذشت زمان و تلاش شما بهبود يابد. اما چنانچه شدت مسئله در فرزندتان زیاد است و رفته رفته بیشتر می‌شود، می‌‌‌‌توانید جهت بررسي بیشتر موضوع با دفتر مجموعه اندیشه پیشرفت تماس حاصل فرمایید.

 

شما برای رفع خجالت کودک از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید؟ حتما اگر نظر یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را زیر همین نوشته در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید.

لطفا نظرتان را برای ما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =