از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک

در این بخش درباره چگونگی قطع شیر مادر صحبت می‌کنیم که باعث ایجاد احساس ناامنی در کودک نشه. توجه کنید که قطع شیردادن به کودک باید تدریجی باشه.

چگونگی قطع شیردادن

نحوه قطع شیر به این صورت است که باید مادر ابتدا روزها رو قطع کنه و روزها دیگه به بچه شیر نده. بهتر است در طول روز به جای شیر از غذاهای کمکی استفاده کنه.

در شب هم سعی می‌کنیم تعداد دفعات شیردادن رو کم کنیم. به عنوان مثال اگه این بچه چهار بار در شب شیر خورده باشه کم کم بکنیمش سه بار، بعد دو بار، کم کم یک بار و پس از مدتی که شب فقط یک بار به فرزند عزیزمون شیر دادیم، دیگه شیردادن‌مون رو قطع می‌کنیم و شب‌ها هم به اون شیر نمی‌دیم.

البته باید سعی کنیم که با مکمل‌های غذایی و غذاهای کمکی قبل از خواب این قضیه رو جبران کنیم تا کودک ما در هنگام خواب هم نیازی به شیر مادر نداشته باشه. ( لطفا قبل از انتخاب هر مکمل غذایی، به انواع آن‌ها و بازه سنی کودک دقت کافی داشته باشید. )

به این صورت در واقع می‌تونیم احساس امنیت رو به بچمون بدیم و مناسب هست تا سن دو سالگی بچه شیر بخوره، حالا اگه مشکلاتی وجود داشته باشه که مادر بخواد زودتر از شیر بگیره، هر زمان این تصمیم رو داشتیم باید این پروسه رو طی کنیم تا بتونیم به نحو مناسبی بچه رو از شیر بگیریم.

جمع‌بندی:

مراحل قطع کردن شیر مادر:

  1. روزها به فرزندتان شیر ندهید و در طول روز از غذاهای کمکی استفاده کنید.
  2. در شب تعداد دفعات شیردادن به کودک را کم کنید.
  3. مدتی شب‌ها فقط یک بار به کودک شیر دهید.
  4. پس از مدتی که فقط یک بار در شب کودک شیر خورد، شیردادن رو قطع می‌کنیم.

    نکته: بهتر است کودک تا دو سال شیر مادر رو بخوره.